Wellness

Potřebný koenzym Q10

Sbírání lístečků

Tato látka se nachází ve všech buňkách lidského těla, kde se podílí na přeměně živin ze stravy na energii.

Koenzym Q10 je látka, kterou obsahuje většina buněk v našem těle. Nevýhodou je, že jeho vlastní tvorba zejména s přibývajícím věkem rapidně klesá a nelze jí navýšit. Nedostatek Q10 narůstá ještě víc při jeho zvýšené spotřebě – stresu, fyzickém výkonu a různých onemocněních. Koenzym Q10 získáváme z běžné stravy, ale jeho množství není dostatečné. Například na dávku 30 miligramů koenzymu Q10 bychom museli sníst půl kilogramu sardinek, které jsou jeho nejvydatnějším zdrojem.


Napětí a bolest hlavy

S věkem stoupá množství a aktivita volných radikálů, naopak koenzym Q10 řídí správné napětí buněčných stěn a likviduje volné radikály, které jinak ničí zdravé tkáně. Tento fakt využili i pracovníci klinického výzkumu s cílem zjistit, zda zvýšení hladiny koenzymu Q10 užíváním doplňku stravy v dávce 100 miligramů zvýší odolnost organismu také proti vzniku a velikosti záchvatu migrény. Výsledek byl ohromující. Četnost záchvatů klesla o 50 % a intenzita bolesti hlavy o 46 %.


Jak se dožít vyššího věku.

V nedávné studii švédští vědci také prokázali, že užívání kombinace koenzymu Q10 a selenových kvasnic velmi příznivě působí na kardiovaskulární systém. Ke konci sledovaného pětiletého období zemřelo na srdečně-cévní onemocnění téměř o 50 % méně osob v porovnání se skupinou, která užívala pouze neúčinnou látku. Lidé v aktivní skupině se také cítili lépe a netrpěli častou únavou.

Jaká je správná dávka

Četné studie za poslední léta ukazují, že efekt užívání koenzymu Q10 závisí od dávky. Příliš nízké dávky nemají velký vliv na to jak se cítíme, anebo je jeho nástup velmi pomalý. Potvrzuje se tedy, že účinek stoupá s velikostí dávky. Každému v aktivním věku, kdo má na starosti stresující kombinaci zaměstnání a domácnosti a cítí se vyčerpaně, se doporučuje dávka 100 miligramů. Koenzym Q10 lze užívat libovolně podle aktuální zátěže nebo pocitu únavy. Nemusíte se bát, Q10 není návykový a klinické studie ukazují, že je bezpečný i ve vysokých dávkách.


Sázet na kvalitu se vyplatí

Dávejte však pozor, jaký koenzym Q10 užíváte. Na trhu existuje velké množství přípravků, z nichž byste měli dávat přednost těm, u kterých je výrobce schopen doložit vstřebatelnost a tím pádem i účinek. Velmi levné přípravky často obsahují syntetické příměsi, u kterých například nebyla ani zkoumána bezpečnost podání lidem.

Vybrat si dražší, ale kvalitnější přípravek s prokázanou dokumentací není rozmařilost, ale cenná rada, která se vyplatí. V dobé afér s kvalitou potravin je dokumentace zárukou kvality přípravku a tudíž jeho účinku. Vsadit můžete na koenzym Q10 Gold od PharmaNord.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Pharma Nord
Foto: Pharma Nord
20. 9. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků