Krása

Povislá víčka: dodávají obličeji unavený vzhled a mohou zhoršovat vidění

Sbírání lístečků

Pokleslá víčka dodávají obličeji unavený vzhled a dělají nás zbytečně staršími. Pokleslá víčka však nejsou jen estetickým kazem, často způsobují další zdravotní problémy. Na naše otázky odpovídal MUDr. Petr Novák.

V čem nás omezují pokleslá víčka?

Pokleslá víčka totiž brání dobrému rozhledu, nutí dotyčného nebo dotyčnou držet oči neustále otevřené dokořán a příliš nemrkat. Proto zvláště větší soustředění při práci na počítači, na jemných přístrojích či při řízení auta způsobuje celkově značnou únavu a následně i nepozornost. Intenzivní namáhání očních svalů navíc prohlubuje vrásky.

Jak je možné, že některá žena má pokleslá víčka s nadbytečnými záhyby kůže třeba už ve 35 letech a jiná nikoliv? A proč někdo trpí na oteklé „pytlíky“ pod očima? Někomu se dokonce může obracet víčko i s řasami dovnitř do oka. Jsou na vině dědičné dispozice?

Podobně jako u jiných onemocnění hraje roli genetika. Porucha elasticity kůže se může vyskytovat běžně již před 30. rokem věku. V případě „pytlíků“ pod očima navíc lékař pátrá i po případných onemocněních srdce a cév, poruchách funkce ledvin, po hormonálních změnách, alergiích, vedlejších účincích léků.

Obracení okrajů víček směrem dovnitř se nazývá entropium. Nejčastěji bývá jizevnatého, nebo spastického (křečovitého) původu. Příčinou tak jsou například poúrazové změny v místě jizvy na okraji víčka, nebo přílišné svírání očních víček. Řešení je chirurgické. V případě spastického typu entropia se aplikuje botulotoxin do svalu. Opačný problém se nazývá ektropium. Odvrácení okraje dolního víčka od oka. Takový problém je doprovázený výrazným slzením a chronickým podrážděním očí. Příčina? Velmi často otírání slzících očí kapesníkem a neustálý tah víčka směrem dolů. Proto zásadní doporučení: víčka nemnout, netahat za ně, ale pouze je osušovat dotekem kapesníku při zavřených očích. Jen tak se vyhnete nutné plastické operaci, která spočívá v chirurgickém zkrácení víčka.

Mohou pomoci třeba chladivé obklady nebo obklady s odvarem ze světlíku lékařského?

V některých případech ano. Tyto obklady ale nezmění elasticitu kůže, pouze omezují otoky víček. Podobný efekt přináší používání tonizující kosmetiky. V případě bylinných obkladů je ale třeba počítat i s rizikem alergické kožní reakce. Pak nejen že otok nezmírníte, ale může být dokonce horší. Tuto „medvědí službu“ může například přinést aplikace heřmánku nebo pytlíků s čajem.

Existuje však možnost odstranit tukové polštářky nad i pod očima, stejně jako přebytečné záhyby kůže, operací. U lehčích forem postižení se používají laserové operace, běžně se však aplikuje „klasická“ chirurgická metoda. Obecně lze říci, že k lékaři přicházejí ženy častěji v mladším věku, kdy je spíše trápí estetická stránka věci. Muži problém odkládají a přicházejí, až když pro pokleslá víčka téměř nevidí. Nelze ani jednoduše odpovědět na otázku, kdy je ta pravá chvíle k operaci. Ztráta elasticity kůže víček vede k jejímu nařasení. Nechtěné nařasení je kompenzováno povytažením čela a obočí vzhůru. Taková kompenzace po čase vede k trvale vynucenému stavu mimiky obličeje a vzniku hlubokých vrásek na čele a vzniku „udiveného“ výrazu ve tváři. Malý problém na začátku vyvolal velký problém jako následek. Proto platí, že z kosmetického hlediska je časné řešení lepší.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Refrakční centrum Praha
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků