Medicína

Pozor na cukr

Sbírání lístečků

Znáte webový portál www.nemoccukru.cz? Vznikl z potřeby informovat veřejnost o problematice spojené s vysokou spotřebou cukru a upozornit na zdravotní důsledky, které mohou být výsledkem nadměrné konzumace cukru.

Webový portál nemoccukru.cz nechce zastrašovat, ale přinášet rady, informace a tipy na potraviny se sníženým obsahem cukru, zajímavá fakta, články a recepty.

Cílem iniciativy nemoccukru.cz je přispět ke snížení konzumace jednoduchého cukru, zejména slazených nápojů a jiných nadměrně slazených výrobků, které díky vysoké energetické hodnotě přispívají k nárůstu hmotnosti a celé řadě zdravotních problémů.

Cukr je pro náš organismus rychlým zdrojem energie, který můžeme využít k pohybové aktivitě, mozkové činnosti a k celé řadě dalších pochodů. Cukry jsou tedy rychlým palivem pro naše tělo, které je dobré ihned využít. Zásadní nevýhodou však je jeho snadně dostupný nadbytečný příjem, který pokud bezprostředně nevyužijeme pro činnost organismu, tak se nám následně ukládá do rezervy v podobě zásob tělesného tuku. Tento mechanismus přispívá k hromadění tukové tkáně v našem těle a podílí se na vzniku či rozvoji nadváhy a obezity.

Posláním iniciativy nemoccukru.cz je šířit osvětu o zdravém stravování, které přímo ovlivňuje naše zdraví a pomoci se správným výběrem potravin. Web by měl fungovat i jako pomoc s výběrem správných potravin dle jejich složení. Jsou zde uvedena konkrétní kritéria – ideální obsah cukru pro jednotlivé kategorie potravin. Na základě těchto kritérií je také postavena aktuální soutěž o co nejvíce tipů na potraviny se sníženým obsahem cukru, nápovědu najdete právě na webu.

Výherci budou hned tři. Vyhrává ten, kdo pošle nejvíce tipů jednotlivých kategorií potravin odpovídajících kritériím. Vyhrát můžete 10 000 Kč, 7 500 Kč a 5 000 Kč. Své tipy můžete zasílat na soutez@nemoccukru.cz, soutěž končí 31. 8. 2017. Výsledky bude vyhodnocovat komise sestavená z ambasadorů iniciativy nemoccukru.cz a její nutriční garanti.

Komise kromě třech výherců zároveň vybere tři nutričně nejvhodnější potraviny podle doloženého složení. Potraviny se budou posuzovat podle: celkové nutriční hodnoty, obsahu sacharidů (z toho cukrů), energetické hodnoty, absence přídatných látek, cílové skupiny a vhodnosti z hlediska složení potraviny a originality potraviny.

Detailní informace o soutěži najdete na www.nemoccukru.cz.

Připravila: Katka
Foto: iStock

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků