Nemoci způsobené bakterií nazývanou Stretococcus pneumoniae probíhají obvykle mírně, ale mohou způsobit i závažné život ohrožující stavy. Děti do 2 let věku, osoby starší 65 let, osoby se srdečními, plicními chorobami, s cukrovkou, osoby s onemocněním jater, alkoholici, osoby se sníženou imunitou a kuřáci patří mezi ty, kteří jsou ve zvýšeném riziku pro závažný průběh končící často i úmrtím.
Pneumokoková onemocnění se projevují různým způsobem, záleží na části lidského těla, kterou pneumokoky infikují. Nejčastěji pneumokoky napadají plíce, způsobují „zápal plic“, který se projevuje horečkou a třesavkou, kašlem, rychlým a obtížným dýcháním a bolestí na hrudi. Pokud pneumokoky napadnou mozek, způsobí jeho zánět, onemocnění se nazývá zánět mozkových blan a projevuje se ztuhlostí šíje, horečkou, bolestí hlavy a světloplachostí. Poslední, avšak neméně závažné onemocnění, způsobené touto bakterií je tzv. otrava krve. Toto onemocnění se projevuje horečkou, zimnicí a sníženou bdělostí. V tomto případě je mikrob přítomný v krvi. Pneumokoky také způsobují zhruba polovinu zánětů středního ucha.
Pneumokoky se šíří z člověka na člověka kapénkami při kýchání a kašlání. Děti mohou mít bakterii v nose a krku a šířit ji dále, aniž by samy byly nemocné.
Naštěstí jde onemocnění léčitelná antibiotiky, ale bohužel v současné době se celosvětově rozšiřuje rezistence k antibiotikům, snižuje se tak počet antibiotik, která mohou být použita k léčbě závažných pneumokokových onemocnění, a to se stává velmi závažným zdravotnickým problémem. Očkování proti pneumokokům představuje tak důležitý prostředek k zajištění ochrany lidí ve vysokém riziku závažných sekundárních komplikací a úmrtí.
Účinné očkování
V ČR jsou k dispozici 2 typy vakcín od různých výrobců, vhodné k očkování dětí i dospělých.
Očkování proti pneumokokovým nákazám se podle vyhlášky o očkování například z důvodu vysokého rizika onemocnění provádí u osob umístěných v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a v domovech pro seniory.
Vzhledem k tomu, že chřipková infekce významně zvyšuje náchylnost organismu k onemocnění pneumokoky, odborná lékařská veřejnost doporučuje výše popsaným osobám ve zvýšeném riziku onemocnění, očkovat se současně proti oběma nákazám. Nejlepší je obrátit se přímo na vašeho praktického lékaře.
Text: Jana Prattingerová, Krajská hygienická stanice Libereckého kraje
Foto: iStock
12.12.2012