Medicína

Předčasná ejakulace trápí každého pátého muže

Sbírání lístečků

Jde o medicínský problém , který mnozí muži vůbec neřeší, protože netuší, že to vůbec jde. Často se také za svou sexuální dysfunkci stydí. Trpí však nejen oni, ale také jejich partnerka, protože každý problém v intimní oblasti se podepisuje na kvalitně celého vztahu. Předčasná ejakulace přitom nesouvisí s věkem. Mohou jí trpět jak mladíci, tak senioři.

U mužů s předčasnou ejakulací je velmi krátká fáze vzrušení, následovaná normální erekcí, zakončená velmi rychlou ejakulací a orgasmem.

Podle Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu (International Society for Sexual Medicine) je předčasná ejakulace definována takto:

  1. Čas od vaginální penetrace k ejakulaci je přibližně 1 minuta
  2. Nedostatečná kontrola nad vlastní ejakulací – neschopnost oddálit svou ejakulaci po začátku sexuálního styku
  3. Negativní vliv na psychiku mužů – předčasná ejakulace má negativní vliv na osobní život, představuje výrazný stresový faktor, pocit frustrace a může vést až k vyhýbání se intimním momentům


To, zda muž pociťuje kontrolu nad ejakulací, je také spojeno s tím, zda si uvědomuje negativní důsledky, související s předčasnou ejakulací, jako je třeba malé uspokojení ze sexuálního styku a dopad na partnerský vztah.


Existují dva typy předčasné ejakulace:

 

Primární předčasná ejakulace (také označována jako „celoživotní”)

Dostavuje se už při prvním pohlavním styku a trvá po celou dobu, kdy je muž sexuálně aktivní. V případě primární předčasné ejakulace se ejakulace dostavuje příliš rychle – zpravidla ještě před vaginální penetrací, eventuálně 1 až 2 minuty po ní.


Sekundární předčasná ejakulace (také označována jako „získaná”)

Projevuje se po fázi normální kontroly ejakulace a v určité etapě života s normálním nebo náhlým nástupem. Může být zapříčiněna jak emočními faktory – například traumatickou sexuální zkušeností, tak i faktory fyziologickými, jako jsou například urologické choroby, anatomický stav (krátká uzdička, hypersenzitivita žaludu, fimóza atd.), vedlejší účinek léčby nebo případně užívání drog.

Navzdory tomu, jak moc je předčasná ejakulace rozšířená, zůstává stále jednou z nejčastěji nediagnostikovaných a neléčených sexuálních dysfunkcí. Je to dáno tím, že se jedná o velmi citlivý osobní problém, o kterém se muži stydí mluvit a jít s ním ke svému lékaři. Řada mužů nevyhledá pomoc také proto, že si myslí, že se jejich problém s předčasnou ejakulací nedá nijak řešit. V důsledku to znamená, že přibližně jen 9 % mužů, trpících předčasnou ejakulací, navštíví se svým problémem lékaře a přibližně 70 % z nich to učiní v rámci lékařské prohlídky, na kterou původně šli z úplně jiného důvodu. Plných 91 % mužů přiznává, že nikdy ani neuvažovali o možnosti vyhledat odbornou pomoc.


Příčiny předčasné ejakulace

Je vědecky podloženo, že minimálně celoživotní předčasná ejakulace, kterou zaznamenává většina pacientů, má částečnou souvislost s psychikou, a částečně se jedná o organické postižení, u kterého se předpokládá, že souvisí se zvláštními vlastnostmi serotoninového receptorového a transportního systému, což nakonec vede ke snížené koncentraci serotoninu, jednoho z přenašečů nervových vzruchů v mozku. Ten hraje klíčovou roli v procesu ejakulace. U stejného jedince se při tom mohou ve vzájemném vztahu vyskytovat různé psychologické a organické faktory.


Jaké jsou možnosti?


Celoživotní i získaná předčasná ejakulace má své řešení a může být úspěšně zvládnuta. Zpočátku však byla předčasná ejakulace považována za psychologický problém a po desetiletí se léčila pouze pomocí behaviorální a kognitivní terapie. Až následně byly vyvinuty farmakologické typy léčby ve formě léků na předpis nebo lokálních přípravků. Vždy je však důležité se o vhodné léčbě poradit se svým lékařem a nevyhledávat žádné riskantní způsoby samoléčby ani různé “zaručené rady”, jako je například používání dvou kondomů současně.

Pro muže trpící touto sexuální dysfunkcí i pro jejich partnerky vznikl nový informační webový portál www.nejennachvili.cz, který podá pomocnou ruku v boji s předčasnou ejakulací.

Připravila: Zuzana
Foto: archiv firmy
12. 10. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků