Zelená lékárna

Přeslička rolní: ještě v říjnu lze sbírat její nať

Šikovnou trvalku, která se užívá samostatně i v bylinných směsích, mnozí stále vnímají jen jako plevel. Což je škoda, ovšem nikoliv přesličky. Nechcete tento úhel pohledu změnit?

Hned na začátku si připomeňme, že ještě máte čas pro sběr natě; za ideální se považuje doba poledního sběru. Až ji budete sušit, doporučuje se využít umělé teplo do 42 °C, protože přirozenou cestou přeslička nevyschne dobře a může plesnivět.

Kyselina křemičitá

Je nevýznamnější složkou přesličky rolní, jde totiž o 7 procent obsahu. Dále přeslička „poskytuje“ flavonoidní glykosidy, saponiny, hořčiny, organické kyseliny, hliník, draslík a mnoho jiných užitečných látek.

Využití: vnitřně

  • Snadno proniká do pokožky a sliznic, regeneruje postižené tkáně (například při léčbě plicních onemocnění), slibuje výborné hojivé účinky.
  • Pozitivně působí na pevnost a pružnost cév, rovněž eliminuje žaludeční potíže.
  • Řadí se mezi přírodní urologické preparáty, vhodné k léčbě i prevenci močových kamínků a zánětů.
  • Doplňuje organismu křemík, což se hodí jako tip zejména pro starší populaci (přesličku si užijete v formě čaje).

Za účinkovou formu se považuje pití odvaru: při urologických a revmatoidních nálezech se většinou doporučuje denně vypít 0,75 až 1 l čaje denně, v ostatních přídech o čtvrt litru méně.

Využití: zevně

  • Podporuje hojení ran, ulevuje od bolestí zad a nohou. Bolesti se řeší nejlépe sedacími koupelemi, po dobu 15 minut, přičemž po koupeli byste se neměli otírat ručníkem a je třeba si dopřát alespoň půl hodiny odpočinku. Ale pozore – v době akutních bolestí na koupel zapomeňte.
  • Používá se i jako kloktadlo při angíně a jiných zánětech v dutině ústní.
  •  Z přesličky si lze vyrobit kašovitý oblam, jenž se přikládá na nehojící místa, při ichtyóze, na záněty nehtových lůžek, bércové vředy a podobně.

Kombinace obou cest

O přesličce rolní se uvádí, že při vnitřním i zevním podávání zastavuje krvácení a rovněž slibuje výrazně antirevmatické působení.

Bylinná směs

Zkuste 50 g přesličky rolní zkombinovat například s 30 g rozrazilu a 20 g rozmarýny, podávejte ve formě nálevu. Tato trojkombinace by měla působit anitskleroticky a současně dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin nakladatelství Eminent www.eminent.cz
Foto: iStock
11. 10. 2019
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků