Medicína

Preventivní akce proti rakovině: už dnes v Praze!

Sbírání lístečků

Zhoubná choroba, která zasahuje lidi napříč věkovými skupinami i pohlavími, si zaslouží vaši pozornost. I proto se aktuálně pořádá takzvaná roadshow, která dnes zavítá do Prahy a posléze i do dalších měst.

Možná už jste slyšeli či četli, že od počátku letošního roku MZ ČR ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – SCREENINGOVÉ PROGRAMY. Důvod je jasný – podpořit lidi, aby se nebáli zajít na preventivní vyšetření tří nejrozšířenějších nádorových onemocnění. Mezi největší hrozby u nás patří rakoviny tlustého střeva a konečníku, prsu a děložního čípku.

 

Kde se dozvíte více

Dnešní setkání s odborníky z řad lékařů a dále se zástupci neziskových skupin a rovněž i s herečkou Ilonou Svobodovou, která je jednou z tváří kampaně, proběhne od 15 do 18 hodin na Praze 2, na Palackého náměstí. Pokud jste se až dosud báli na cokoliv zeptat, tady budete mít jedinečnou příležitost konzultovat svůj problém nebo třeba i jen teoretický dotaz. Ostatně od toho prevence je, abychom se včas začali o sebe a své zdraví starat.

 

Příště třeba u vás

Roadshow pokračuje samozřejmě i v dalších městech, aktuálně navštíví:

  • Znojmo: 15. 9.,
  • Kladno: 25. 9.,
  • Liberec: 16. 10.,
  • Ústí nad Labem: 21. 10.

 

Podrobnosti o místech, kde se preventivní akce budou pořádat, najdete na webu: www.bezrakoviny.cz.

 

Námět k zamyšlení

Znovu si zopakujme, že rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina děložního čípku a rakovina prsu jsou dlouhodobě nejrozšířenějšími typy této zákeřné choroby. Pozor! Každým rokem přibývá asi 16 000 nemocných a stejně tak každoročně na některou z těchto chorob u nás zemře 6400 lidí. Pojďme se společně pokusit toto číslo snížit právě tím, že začneme myslet na prevenci. „Rád bych osobně požádal občany, aby nepodceňovali prevenci rakoviny a využili možnosti screeningových vyšetření. Pokud dojde k včasnému zachycení nemoci, znamená to i vysokou šanci na záchranu života,“ uvádí ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.

Připravila: Marcela
Foto: MZČR
9. 9. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků