Wellness

Příběh kolagenových kostiček

S Colafitem se v lékárnách potkáváme již více než 25 let. V současné době se jedná dokonce o jednu z nejprodávanějších značek kolagenových doplňků stravy v Čechách i na Slovensku. Málokdo ovšem ví, že se jedná o český výrobek.

Historie doplňku stravy Colafit, který je oblíbený zejména pro jednoduché užívání v podobě malých pěnových kostiček, sahá do roku 1995. Tehdy se nápad na jeho výrobu zrodil v hlavách manželů Cichých, kteří nemohli najít na trhu výrobek, který by vyhovoval jejich dceři. Rozhodli se proto vyrobit si vlastní.

Co je kolagen

Doplněk stravy Colafit obsahuje čistý nativní kolagen typu I, což představuje kolagen ve své přirozené, tělu vlastní, neporušené struktuře. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří základní stavební kámen pojivových tkání. Tvoří 25-30 % všech bílkovin v těle savců, ve formě kolagenních vláken. Nejrozšířenějším kolagenem v organismu je kolagen typu I. V lidském těle je ho až 90 % a hraje nesmírně důležitou roli ve správném fungování celého pohybového ústrojí. Molekuly kolagenu typu I se řetězí a tvoří silná vlákna a svazky, které mohou být viděny pouhým okem. Tento typ kolagenu se vyskytuje např. ve šlachách, vazech, kostech, ale také v pokožce, zubech či dásních.

Od 25. roku života se obsah kolagenu v lidském těle snižuje a po 45. roce jeho tvorba prakticky ustává, což se projevuje typickými znaky stáří. Pokožka je suchá, ztrácí lesk a elasticitu, tvoří se vrásky, kvalita vlasů a nehtů se zhoršuje. Může se ale také projevit bolestí kloubů, které mohou vést až k omezení pohyblivosti. Dostatek kolagenu je potřebný jak pro zachování zdravé a pružné pokožky bez vrásek, tak pro správné fungování pohybového aparátu.

Kde a jak se Colafit vyrábí

Pro výrobu doplňku stravy Colafit je používán čistý kolagen ve formě gelu. Ten je hluboce zamražen a následně procesem zvaným lyofilizace zbaven veškeré vody. Tento proces je technologicky, energeticky i časově náročný, ale rozhodně stojí za to, protože jeho výsledkem je kolagen maximální čistoty (99,9 %). Výhodou lyofilizace je také to, že při ní nedochází k narušení přirozené struktury kolagenu. Díky tomu na něj lidské tělo reaguje přátelsky a dokáže jej vhodně využít, takže není nutné do finálního produktu přidávat žádné další látky. Ani vlastní řezání lyofilizovaného materiálu není jednoduché. Přestože se jedná o velice lehký materiál (jedna kostička váží přibližně 8 mg), veškeré ostré předměty ztupí. Proto si manželé Cichých museli technologii na řezání lyofilizovaného kolagenu vyvinout sami, takže je jediná svého druhu na světě. Celá tato výroba probíhá v nenápadném areálu v jihomoravském Kyjově, kde se ročně vyprodukuje více než 30 milionů kostiček.

Doplněk stravy Colafit ve formě snadno polykatelných kostiček se doporučuje užívat minimálně 2-3 měsíce alespoň 2x do roka. V případě potřeby jej ale lze užívat i trvale. Vyrábí se proto v několika baleních a formách, které vytvářejí ucelenou produktovou řadu:

  • Balení klasických kostiček Colafitu je možné doporučit dle očekávané délky užívání – od zkušebního balení 30 kostiček na 1 měsíc užívání až po balení 120 kostiček na měsíce 4.
  • Produktovou řadu rozšiřuje prémiové balení Colafitu s vitamínem C, který je důležitý pro normální tvorbu kolagenu.
  • Při zvýšené zátěži pohybového aparátu je vhodné užívat Colafit Extra Strong, jehož větší pěnové kostky obsahují nejen vyšší dávku čistého krystalického kolagenu, ale i vitamin D pro podporu správné funkce kostí a svalů a betakaroten dodávající kostičkám specifickou barvu.
  • Pro děti je určený Colafit Junior. Kostičky čistého kolagenu se oproti tradiční podobě liší upravenou dávkou kolagenu, přídavkem extraktu růže šípkové a jahodovou příchutí, která zachutná i kdejakému dospělému.
  • Doplňky stravy dokáže vhodně podpořit masážní krém Colafit Akut Pro. Je to kosmetický přípravek s kyselinou hyaluronovou a kolagenem doplněný o další aktivní látky.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Aurovitas
Zdroj fotografií: Aurovitas

Diskuze: příspěvků