Krása

Péče o pleť na jaře

Sbírání lístečků

Během zimy je právě pokožka tou částí našeho těla, které trpí asi nejvíce. Chlad a mráz ji vysušuje, stejně tak jako střídání teplot či vítr.

Svou daň si stav naší pokožky vybírá i díky nedostatku vitaminů z čerstvé stravy. Mohlo by se tedy zdát, že na jaře se dočkáme vysvobození a naše pokožka rozkvete jako první jarní květinky. Jenže opak je pravdou. Přelom zimy a jara je pro kůži s trochou nadsázky šokem, na který ji však můžeme připravit. Jak? Tím, že posílíme kožní bariéru.

Kvalitní a plně funkční kožní bariéra udržuje kůži hydratovanou a brání průniku škodlivin. Jde o jakýsi obranný štít našeho těla, který je zodpovědný za vitalitu naší kůže. Doprovodným jevem mnoha kožních onemocnění (např. ekzémů, ale i suché, podrážděné nebo přecitlivělé pokožky) je právě narušení této bariéry.

Vnější vlivy

Na počátku jara pro naši kůži představuje problém hlavně střídání teplot. Rána bývají chladná až mrazivá, během dne pobýváme ve vytopených nebo sluncem vyhřátých místnostech a k večeru opět teploty klesají. Pokožka tak na změnu počasí a další vnější vlivy reaguje. Poznat to můžeme naprosto jednoduše: naše kůže je sušší, než v jiných ročních obdobích, více pne, často je popraskaná nebo se na ní tvoří šupinky. A to už je jen krůček k tomu, aby díky menším trhlinkám nebo ranám do naší pokožky pronikaly škodliviny a nežádoucí mikroorganismy, které vyvolávají řadu kožních problémů. Od nepříjemného svědění přes zarudnutí kůže až třeba po mikrobiální ekzém.

Nejčastější kožní problémy na jaře

Mezi nejčastější kožní problémy, na které si většinou v tomto čase stěžujeme, patří suchost a nepříjemné pnutí, zvýšená citlivost, podráždění, svědění, popraskání kůže, například v oblasti rtů, neadekvátní reakce na kosmetické přípravky nebo zhoršení stavu ekzému či lupenky. To vše více či méně souvisí právě s narušenou bariérovou funkcí kůže (kožní bariérou), proto je nutné ji co nejrychleji obnovit. Díky její obnově se totiž pokožka takzvaně „uzavře“, což zabrání pronikání škodlivin do kůže, ale i naopak úniku vody a přirozené hydratace pokožky. Rovněž se omezí dráždění kůže a dojde k obnově její pružnosti.

První pomoc

Pro obnovu přirozené kožní bariéry je samozřejmě nutná naše péče. Pomůže zejména takzvaný barierový krém, který představuje první pomoc pro citlivou a zatíženou kůži. Není vhodné zkoušet nejrůznější kožní krémy a balzámy, ale rovnou se zaměřit právě na specifické bariérové přípravky – poradit nám mohou například i v lékárnách. „Takovýto přípravek totiž poskytuje pokožce náhradní bariérový systém, který je schopný po určitou dobu dočasně nahradit přirozenou bariérovou funkci kůže a vytvořit tak podmínky pro její regeneraci i ochranu,“ vysvětluje RNDr. Josef Skalník.

Sledujte receptury krémů

Při výběru vhodného krému je také vždy nutné sledovat jeho složení. Citlivá kůže totiž vyžaduje skutečně jen dermatologicky testované přípravky bez jakýchkoli vedlejších vlivů. Vhodné je se také ptát na unikátnost přípravku, ale i účinnost a zkušenosti pacientů. S přicházejícím jarem je dokonalá ochrana a zdravý stav kůže nutný i z hlediska vyššího množství slunečního svitu. Správná péče o kůži nás dokáže zbavit neadekvátních reakcí na slunce i dalších nepříjemných podráždění. Díky regeneraci pokožky, zlepšení jejího stavu a kvalitní bariéře není pak nutné se stranit slunečním paprskům a pobytu v přírodě.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: MM beauty, Nivea,
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků