Medicína

Rakovina tlustého střeva: myslete na prevenci!

Sbírání lístečků

Víte, že více než polovina lidí, u nichž byl diagnostikovaný kolorektální karcinom, přišla k lékaři v době pokročilé nemoci? Změnit tento poměr přitom může každý z nás.

Nejprve dovolte několik alarmujících čísel:
– V ČR žije více než 57 000 lidí s rakovinou tlustého střeva.
– Každoročně jich přibývá více než 8000.
– Každoročně však také 4000 lidí s touto diagnózou zemřou.

Zkušenosti Mirka Etzlera

Přitom preventivní vyšetření dokáže této nemoci předejít. Proto se prevence, ale také šíření informací o kolorektálním karcinomu a jeho léčbě staly centrem zájmu občanského sdružení Onkomaják. A také herce Miroslava Etzlera, který spojil své jméno právě s tímto sdružením. Jaká je jeho osobní zkušenost? „Po svém tatínkovi mám dědičnou dispozici, zemřel totiž na rakovinu tlustého střeva, když mi bylo 15 let. Nechat se tedy vyšetřit a angažovat se v informovanosti hlavně nás ‚pánů tvorstva‘ je rozhodnutí, kterého nelituji,“ uvádí populární herec.

Přestože chvíli trvalo, než se na preventivní vyšetření objednal, dnes je tomu rád. „Dozvěděl jsem se, že střeva mám čistá. Pocítil jsem vlastně velkou úlevu, vzhledem k mému někdejšímu způsobu života a genetické predispozici jsem to nečekal. Rozhodl jsem se přestat kouřit a trochu víc dbát na to, co jím. Oba tyto faktory jsou totiž hlavními spojenci v boji s onemocněním tlustého střeva.“

Měli byste vědět

Ve věku 50 let a více se můžete zapojit do preventivního programu, kdy se provádí test na skryté krvácení do stolice, nad 55 let máte možnost volby mezi tímto testem a kolonoskopií. Dobrá zpráva? Když kolonoskopie potvrdí, že je u vás vše v pořádku, další vyšetření se doporučuje až po 10 letech. Proč vám to připomínáme? Protože preventivních vyšetření se u nás účastní asi jen čtvrtina všech lidí, kteří by měli. I proto MZ ČR chystá kampaň – adresné zvaní lidí na vyšetření. Pokud tedy třeba právě vy ještě letos najdete ve schránce obálku, která vám tuto skutečnost připomene, nevyhazujte ji s mávnutím ruky do koše a objednejte se k lékaři.

Střevotour pokračuje

Abyste lépe porozuměli, co se v těle děje, můžete si prohlédnout velkou maketu tlustého střeva – doslova jí projdete. A přitom samozřejmě získáte řadu užitečných informací o kolorektálním karcinomu, jeho léčbě i prevenci. Včetně doporučení, kde se lze na kolonoskopii objednat anebo co si počít, když už u člověka byla tato vážná choroba diagnostikovaná. Podrobnosti o tomto preventivním programu zvaném Střevotour 2013 se budou průběžně aktualizovat na webu: www.onkomaják.cz.
Náš tip: Nejbližší zastávku si Střevotour naplánovalo právě na tyto dny, potkat se můžete dnes, tedy ve čtvrtek, dále v pátek nebo v sobotu, vždy od 8.00 do 20.00 na Letišti Václava Havla Praha, v odletové hale terminálu 2.

Připravila: Marcela
Foto: OS Onkomaják
16. 5. 2013

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků