Medicína

Rodinné konstelace

Snad každý z nás má nějaký problém ve vztazích, ať už jde o partnera, rodiče, sourozence, přátele, kolegy nebo někoho z okolí. I když se snažíte sebevíc, není možné se potíží zbavit a ve vztahu stále něco „drhne“. Takové i mnohem hlubší problémy vám můžou pomoci vyřešit rodinné konstelace.

O co jde?
Rodinné konstelace patří do oblasti sebepoznávání a psychoterapie a jejich zakladatelem je německý psychoterapeut Bert Hellinger. Tato terapeutická metoda umožňuje velmi názorně ukázat mezilidské vztahy, pocítit souvislosti, pochopit jádro problému a přispět k jeho vyřešení. „Ať dělá, co dělám, nedokážu vycházet s mámou. Ačkoli mám svůj život, fungující rodinu, skvělou práci, před mámou si připadám vždycky jako malá holka, která nic nedokázala“, říká dvaatřicetiletá Petra. Rodinné konstelace neřeší samozřejmě „jenom“ problémy s rodiči, ale i s partnery, dětmi a dalšími lidmi, kteří jsou ve vašem životě pro vás důležití.

Příběh Simony
Mnohdy vám pomohou rozlousknout i problém, který se vztahy zdánlivě nesouvisí. Příkladem může být příběh Simony, která se snaží otěhotnět. Marně. Z čistě lékařského hlediska by jí v tom nemělo nic bránit – ona i partner jsou v pořádku. Přesto to nejde. Simona si zoufá, viní sama sebe a nepovažuje se za dost dobrou a ztrácí chuť do života. Vysvětlení nabízí psychoterapeutka, ke které přišla Simona na konstelace. Během nich vyšlo najevo, že Simona je tak moc závislá na své mamince, se kterou si výborně rozumí a volá si s ní dvakrát denně, že se od ní nedokáže odpoutat. Má s matkou tak silné pouto, že nikdy nepřestala být dítětem a nestala se tudíž ženou. Ženou, která je připravena přivést na svět sama své dítě. „Důvodů, proč ženy nemohou otěhotnět, se objevuje celá řada. Často je to například proto, že dotyčná nevědomě opakuje nějaký starý model, který se v rodině vyskytuje už po několik generací – třeba má strach mít dítě, protože se bojí, že ho neuživí apod.“, říká psychoterapeutka Vanda Prchalová.

Technika
Rodinné konstelace se nejčastěji řeší v kruhu lidí – účastníků sezení, které seznámíte se svým problémem. Terapeut vám následně doporučí, kteří lidé by měli v jeho příběhu vystupovat. Za tyto lidi si vyberete zástupce z řad účastníků semináře, kteří vám vaše blízké pocitově co nejvíce připomínají. „V osobních příbězích hrají důležité role nejen rodiče, partneři, či sourozenci, ale třeba i vzdálení příbuzní, mnohdy také osoby, které jsou po smrti. Jejich energie však v rodině zůstává a přenáší se přes potomky dále“, říká Vanda Prchalová a dodává:“ mohou to být i potracené nebo brzy zemřelé děti, nežádoucí členové systému nebo příbuzní s tragickým osudem“. Nakonec zvolíte zástupce sami za sebe. Vybrané osoby pak rozestavíte tak, jak si myslíte, že mají ve vašem životě místo.

Když proudí energie
„Na jednom sezení si mě vybrala paní, které jsem měla hrát její dceru. Ve chvíli, kdy vše začalo, začala jsem cítit k té paní neuvěřitelně silný cit, lásku, jako by to byla opravdu moje maminka. V průběhu konstelací jsem plakala, protože jsem měla silný pocit, že mě nechce. Byla jsem zaskočena tím, jak byl ten pocit autentický. Po skončení terapie vše odeznělo“, říká účastnice konstelací, dvacetiletá Irena.


Během této terapie se řeší věci, za které vlastně „nemůžete“ a které tedy nemůžete vyřešit sami. Musíte obrazně řečeno „hnout“ celým svým rodinným systémem. Podívat se na něj, jak to v něm doopravdy vypadá. Občas člověk nevychází z úžasu. Zjistí třeba, že jeho rodiče mají vyměněné role. Celý život jste si třeba mysleli, že tatínek je hlava rodiny a maminka stojí v ústraní a ono je to přitom ve své podstatě úplně jinak a maminka je tichý a ublížený manipulátor. A tento vztah vašich rodičů poznamenal i váš život a přinesl problém, který vy sami nejste schopni odstranit. … Dobrá zpráva je, že tyhle „chyby v systému“ můžete nejenom rozkrýt, ale také napravit. Odpustit rodičům, přestat je soudit, postavit členy celé rodiny do správných pozic, najít hlouběji v generacích zablokované místo a uvolnit ho. Věci se pak často samy dají do pohybu a změní se i v realitě.

Jako v divadle
Rodinné konstelace připomínají trochu psychodrama, i když k opravdovému divadlu mají daleko. „Hercem“ se ale může stát každý. Ten, kdo takzvaně „staví“ svou konstelaci, si vybere z přítomné skupiny představitele sebe sama i dalších klíčových osob. A pak pouze sleduje, co se bude dít. A že se dějí věci! Fascinující je i být tím, kdo „pouze“ hraje někoho jiného. „Je téměř neuvěřitelné, jak je člověk pokaždé vybrán do role, která mu zrcadlí jeho vlastní problémy. Cítíte v ní hluboké emoce: lásku, vztek, nenávist, vinu, smíření – a to i když lidi, které představujete, vůbec neznáte. Nevím, jak je to možné, ale vím, že to funguje. Pokud si už s něčím nevíte rady a máte odvahu podívat se na sebe i na svou rodinu jako do zrcadla a unést pravdu, ať je jakákoliv, pokud máte odvahu a chuť něco změnit, přijďte to zkusit“, uzavírá Vanda Prchalová.
Více informací na www.kristalovacesta.cz.

 

Autor: Vanda Prchalová
Foto: Vanda Prchalová
21. 9. 2021
 


Diskuze: příspěvků