Medicína

Rodinné konstelace: umožňují názorně ukázat mezilidské vztahy

Sbírání lístečků

Snad každý z nás má nějaký problém ve vztazích, ať už jde o partnera, rodiče, sourozence, přátele, kolegy nebo někoho z okolí. I když se snažíte sebevíc, není možné se potíží zbavit a ve vztahu stále něco „drhne“. Takové i mnohem hlubší problémy vám můžou pomoci vyřešit rodinné konstelace.

O co jde

Rodinné konstelace patří do oblasti sebepoznávání a psychoterapie a jejich zakladatelem je německý psychoterapeut Bert Hellinger. Tato terapeutická metoda umožňuje velmi názorně ukázat mezilidské vztahy, pocítit souvislosti, pochopit jádro problému a přispět k jeho vyřešení. Rodinné konstelace neřeší samozřejmě „jenom“ problémy s rodiči, ale i s partnery, dětmi a dalšími lidmi, kteří jsou ve vašem životě pro vás důležití.

Technika

Rodinné konstelace se nejčastěji řeší v kruhu lidí – účastníků sezení, které seznámíte se svým problémem. Terapeut vám následně doporučí, kteří lidé z vaší rodiny by měli ve vašem příběhu vystupovat. Za tyto lidi si vyberete zástupce z řad účastníků semináře, kteří vám vaše blízké pocitově co nejvíce připomínají. V osobních příbězích hrají důležité role nejen rodiče, partneři, či sourozenci, ale třeba i vzdálení příbuzní. Nakonec zvolíte zástupce sami za sebe. Vybrané osoby pak rozestavíte tak, jak si myslíte, že mají ve vašem životě místo.

Když proudí energie

Během této terapie se řeší věci, za které vlastně „nemůžete“ a které tedy nemůžete vyřešit sami. Musíte obrazně řečeno „hnout“ celým svým rodinným systémem. Podívat se na něj, jak to v něm doopravdy vypadá. Občas člověk nevychází z úžasu. Zjistí třeba, že jeho rodiče mají vyměněné role. Celý život jste si třeba mysleli, že tatínek je hlava rodiny a maminka stojí v ústraní. A ono je to přitom ve své podstatě úplně jinak a maminka je tichý a ublížený manipulátor.

A tento vztah vašich rodičů poznamenal i váš život a přinesl problém, který vy sami nejste schopni odstranit. Dobrá zpráva je, že tyhle „chyby v systému“ můžete nejenom rozkrýt, ale také napravit. Odpustit rodičům, přestat je soudit, postavit členy celé rodiny do správných pozic, najít hlouběji v generacích zablokované místo a uvolnit ho.

Jako v divadle

Rodinné konstelace připomínají trochu psychodrama, i když k opravdovému divadlu mají daleko. „Hercem“ se ale může stát každý. Ten, kdo takzvaně „staví“ svou konstelaci, si vybere z přítomné skupiny představitele sebe sama i dalších klíčových osob. A pak pouze sleduje, co se bude dít. A že se dějí věci. Fascinující je i být tím, kdo „pouze“ hraje někoho jiného. Je téměř neuvěřitelné, jak je člověk pokaždé vybrán do role, která mu zrcadlí jeho vlastní problémy.

Autor: terapeutka Vanda Prchalová

Zdroj informací: www.verywellmind.com/what-is-family-constellation-therapy-5217964, en.wikipedia.org/wiki/Family_Constellations
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků