Krása

Růžový olej: ošetří pokožku i povzbudí mysl

Sbírání lístečků

Růže je odpradávna symbolem krásy a vášně. Stala se múzou nejednoho romantického básníka. Ostatně i sama antická básnířka Sapfó ji nazvala královnou květin.

Růžové zlato

Růže je ve světě květin vlastně taková malá záhada. Ve dne miluje spalující slunce, ale noci potřebuje chladné a rána plná chladivé rosy.

Na jeden litr růžového oleje je zapotřebí až 4 tun okvětních lístků, které ale musejí být sbírány ručně! Není se tedy čemu divit, že cena jednoho litru růžového oleje dosahuje ceny až 160 000 Kč.

Růžová péče o pleť

Co vlastně ten opěvovaný růžový olej umí? Především podporuje obnovu kožních buněk. To věděla i bájná královna Kleopatra, která se po každé koupeli natírala esenciálním růžovým olejem, aby si zachovala jemnou a mladistvou pokožku.

Pro své pozitivní účinky na pleť a pokožku si růžový olej ostatně oblíbil i kosmetický průmysl a růžový olej se stal součástí pleťových krémů. Dermatologové zjistili, že má nejenže pozitivní účinek na léčbu atopického ekzému a lupénky, ale dokáže i zjemňovat vrásky a zesvětlovat pleťové skvrny! Růžová voda je výborná na uklidnění citlivé a vysušené pokožky.

Růžová podmanivá vůně

Tato vznešená květina zasvěcená antické bohyni Afrodité si získala i výsadní postavení ve světě vůní a parfémů. Růžový esenciální olej se stal nepostradatelnou součástí mnoha parfémů. Ale pozor, parfémy obsahují jen kapku růžové oleje, protože ten je ve své esenciální surové formě natolik omamný, že se s ním musí zacházet opatrně.

Účinky voňavé růžové krásky objevila i aromaterapie. Podle webu healthline.com je růžový olej prospěšný při úzkosti, nespavosti a bušení srdce. Nejenže dokáže povzbudit lidskou mysl a má celkově stimulační účinky, ale působí také jako silné afrodiziakum. A možná právě proto byla růže zasvěcena Afrodité, bohyni lásky a krásy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/rose-oil#1
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků