Zelená lékárna

Šípky: na posílení imunity i pro krásnou pleť

Sbírání lístečků

Šípky se těšily velké oblibě už ve starověkém Řecku a Římě. Šípkové květy byly považovány za symbol lásky. Náhrdelníky z šípků měly přitáhnout pozornost milované osoby.

Podle webu stylecraze.com jsou šípky přírodním zdrojem prospěšných látek. Obsahují vitamín C, který pomáhá podpořit imunitu, zpomaluje proces stárnutí, zmírňuje únavu a podporuje trávení.

Vitamínová bomba

Kromě vitamínu C jsou šípky zdrojem karotenů, vitamínů B1, B2 a P. Plody jsou bohaté na pektiny, třísloviny, organické kyseliny, silice, železo, vápník a fenoly.

Šípky mají protizánětlivé, protivirové a antioxidační účinky. Chrání buňky před toxickým působením škodlivých látek. Obnovují přirozený stav buněk a brzdí degenerativní procesy.

Kdy a jak je sbírat

Plody se doporučuje trhat v září, říjnu a začátkem listopadu. Ale jen do prvních mrazů. Sbírají se pouze tvrdé a zralé plody. Sušené šípky se skladují maximálně rok.

Kromě šípkového čaje můžete vyzkoušet i domácí šípkový sirup. Domácí šípková marmeláda je vhodná na chléb i na vaření.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-rosehips/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5485961/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3399354/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků