Zelená lékárna

Srdečník obecný: pomáhá na srdce i při úzkosti

Sbírání lístečků

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) už svým názvem odkazuje na své schopnosti. Ačkoli se nejedná o dekorativní rostlinu, její účinky nehezký vzhled více než vynahrazují.

Použití srdečníku

Podle webu www.verywellhealth.com je srdečník nepostradatelnou bylinkou při léčbě různých srdečních obtíží, má však i řadu jiných využití. Můžeme jej použít k léčbě vysokého krevního tlaku, při bolesti srdce, srdeční arytmii, při angině pectoris, pro snížení tepové frekvence srdce. Také pro zklidnění (při úzkosti, nervozitě, nespavosti, vznětlivosti) – je několikanásobně účinnější než kozlík lékařský. Pomáhá i při potížích spojených s klimakteriem, se štítnou žlázou, proti zbytňování prostaty a pro vyvolání opožděné menstruace

Z byliny se připravuje odvar, výluh nebo tinktura. Pro odvar použijeme 1-2 lžičky drogy, které povaříme 2 minuty v šálku vody. Pro výluh necháme stejné množství louhovat 10 minut v horké vodě. Užíváme 2x denně.

Pozor, díky své schopnosti vyvolat děložní stahy je srdečník nebezpečný pro těhotné ženy – může vyvolat potrat. Je také nevhodný pro lidi s poruchou srážlivosti krve a pro ty, kteří berou léky ovlivňující srážení krve.

Užívání srdečníku může ovlivnit účinnost některých léků na srdeční choroby. Proto v případě, že jste se srdcem léčeni, se o užívání srdečníku poraďte s lékařem.

Další využití

Srdečník je opravdu výbornou medonosnou rostlinou, včelami velmi vyhledávanou. Pokud jej pravidelně zastřihujeme, může posloužit i jako dekorativní rostlina.

Kdy sklízet a jak uchovávat

V létě v odpoledních hodinách sklízíme kvetoucí nať, stříháme cca 20 cm od země. Rostlina je schopná po zastřižení znovu vykvést. Sušíme co nejrychleji při teplotách do 45 oC ve svazečcích nebo rozložené. Droga by si měla uchovat původní barvu. Uchováváme ve vzduchotěsných skleněných nádobách.

Autor: Připravila Věra Hájková

Zdroj informací: www.verywellhealth.com/the-benefits-of-motherwort-88640, cs.wikipedia.org/wiki/Srde%C4%8Dn%C3%ADk_obecn%C3%BD, pestovani.in
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků