Wellness

Srovnejte si rovnováhu podle ajurvédy

Sbírání lístečků

Bolest, únava, nebo třeba jen „divný“ pocit, že se něco děje. To bývají nejčastější známky toho, že se blíží nemoc. Problém je, že je rozeznáme až ve chvíli, kdy už v našem těle řádí viry. Naučte se proto rozeznávat hrozbu blížícího se onemocnění včas. Řešení nabízí ajurvéda. Tato prastará východní nauka vychází z předpokladu, že aby bylo vaše tělo zdravé, musí v něm panovat rovnováha.

Podle východní medicíny, ze které mimo jiné čerpá snad každý medicínský obor, máme všichni svůj energetický vzorec. Pokud je tento energetický vzorec ve svých ohraničených hodnotách, člověk je zdráv. Při odchýlení těchto hodnot však začínají blikat varovné kontrolky, že v organismu není něco v pořádku. Ten, kdo už alespoň trochu zabředl do ajurvédské medicíny, pozná, kdy v jeho těle probíhají nežádoucí změny.

Učte se podle zákonitostí vaší dóši

Člověk, který se svým energetickým vzorcem ještě neumí pracovat, se musí nejprve naučit základní zákonitosti. V každém případě musí znát svůj typ dóši, tedy to, která energie v jeho těle převládá. „Podle ajurvédy se rozlišují tři typy energií – váta, pitta, kapha. V každém člověku jsou zastoupeny. U každého však v jiném poměru. Ta, která je dominantní předurčuje zdraví a jeho kondici a podle toho je také potřeba o sebe pečovat,“ vysvětluje James Rocky, hlavní terapeut wellness studia PLANET ZEN. Typ dóši terapeuti poznají podle pulzního vyšetření, když vás chytnou za prostředníček pravé ruky. Dóšu si ale můžete určit i sami.

Jste váta, pitta nebo kapha?

Pro každý typ dóši je charakteristická například fyzická konstituce a určité mentální dispozice. Pakliže patříte k těm, kteří mají velmi štíhlou postavu, podlouhlý obličej, malé oči, úzké rty, nepravidelné zuby nebo třeba suchou kůži se sklony k šupinatění a k tomu vás charakterizuje ráznost, náladovost, schopnost rychle nabýt – rychle pozbýt, úzkostlivost, sklony k tomu být smutný, náladovost, ale i schopností nedělat věci jen napůl, ale naplno a do všeho jít s vervou, jste jednoznačně váta.

Pro pittu jsou zase charakteristické světlá pleť, světlé oči, pravidelný nos, srdcovitý obličej, střední postava, rovné vlasy, středně velká ústa nebo vystouplá brada a z mentálních predispozic pak otevřenost novým myšlenkám, organizační schopnosti, výborná paměť, cílevědomost, podrážděnost, mnoho zájmů.

Pro kaphu je zase typická silnější postava, kvalitní vlasy, olivová pleť a z charakteristiky pak tichost, skromnost, zamyšlenost, svědomitost ale i loajálnost, schopnost odpouštět a také trochu lenost. A pakliže jste trochu od toho i trochu od toho, jste typ na pomezí dvou dóš – například váta pitta nebo kapha váta.

Kdy se něco děje?

Každá dóša má určité znaky nerovnováhy. Pro vátu je to drsná kůže, zácpa, suchý jazyk, suché rty, únava, úzkosti, svalová bolest, zvýšení tlaku nebo třes a žaludeční neuróza. Pittu při rozladění dóši nejčastěji potrápí třeba pocení a návaly, zimnice, špatný spánek, pálení žáhy nebo střevní potíže. Pro kaphu jsou pak typické příznaky jako zaspávání, dýchací potíže, otoky, alergie, deprese, závist, netečnost nebo špatné trávení a citlivost na chlad.

Jak srovnat rovnováhu?

Srovnávání rovnováhy je pak spíše otázkou na odborníka. Obecně lze říct, že váta potřebuje režim a řád, aby se její dóša napravila. K tomu musí váty pravidelně a dobře jíst, hlavně teplou stravu, doporučují se i masáže celého těla bylinnými oleji. Pro pittu je vhodné soustředit se na dostatečný pitný režim, ochlazovat tělo a začít jíst syrová a vegetariánská jídla. Mnohdy postačí jen tohle a není potřeba přidávat další masážní proceduru. Kaphy musí v každém případě vysadit oleje a tuky ze stravy a nahradit je čerstvou zeleninou a pokrmy tepelně upravené pouze vařením. O procedurách se rozhoduje individuálně, na základě toho, jaký z příznaků nerovnováhy dotyčného trápí.

Začněte včas

Samozřejmě platí, že čím dříve se začne pracovat na srovnávání dóš, tím rychleji se upraví rovnováha v těle a zamezí se onemocnění. Neuvěřitelné je, že úpravu energií podle ajurvédy lze značně eliminovat příznaky či je úplně odstranit až u 96 procent lidí! A to opravdu stojí za vyzkoušení. Terapeut nejprve musí posoudit váš zdravotní stav. Následně dostanete rozpis terapií a popřípadě doporučení na to navštívit i některé masážní techniky. Výsledek pozná každý individuálně. Někdo se cítí lépe hned, někoho může odradit počáteční únava po první proceduře. Je však zapříčiněná pouze tím, že se tělo začíná čistit a napravovat, takže to chce opravdu vydržet do konce.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
16. 4. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků