Medicína

Stres a menstruační cyklus

Co se týká stresu, ženy mají oproti mužům jednu nevýhodu. Díky menstruačnímu cyklu jsou jednou za měsíc vystaveny působen hormonů, která zvyšuje stresovou zátěž. Odborníci si stále lámou hlavu, jak je to s účinky hormonů na tělesné a psychické funkce ženského těla. Prozatímní výsledky jasně prokazují, že minimalizace dávek exogenních hormonů jsou jasnou výhodou v jakékoli farmakoterapii. Z tohoto důvodu je hledání minimální účinné dávky hormonů trendem moderní medicíny.

Celková stresová zátěž se v organismu skládá z mnoha drobností. Důležitý je pak součet všech. Mezi stresové podněty patří fyziologické změny, které provází menstruační cyklus žen. Jsou to například otoky, napětí, citlivost prsou, apod. K tomu, abychom zvládali stres, který pociťujeme, je nutné se soustředit na řešení jednotlivých drobností. Jednou z nich je i reakce na hormonální změny. Z hlediska vývoje hormonální antikoncepce je tedy vhodné minimalizovat dávky obsažených hormonů a pomocí vhodných režimů antikoncepce co nejvíc kopírovat jejich přirozenou hladinu v cyklu ženy.

Z pohledu stresové zátěže je pro ženu jedním z benefitů hormonální antikoncepce vědomí, že má svůj menstruační cyklus mnohem více pod kontrolou a může tak mnohem lépe předcházet situacím, které stresovou zátěž vyvolávají.


Jak bojovat se stresem? 

Co si počít, když se příznaky stresu přece jenom projevují? Pokud je tomu tak, je dobré, že žena o tom ví. Očekávaná zátěž je pak vnímaná jako menší a je možné se na ni připravit. Vhodné je plánovat jiné aktivity, které jsou spojené s rizikem zvýšené stresové zátěže. Obecně lze říci, že je možné dostat pod kontrolu velkou část jiných běžných stresových podnětů.


Zdravá sexualita v boji proti stresové zátěži

Je také důležité zmínit relaxační funkci zdravé sexuality. Hormonální antikoncepce přinesla revoluční změnu v tom, že sexualita přestala v našich životech plnit funkci toliko prokreační, a začala plnit i funkci rekreační. Právě v tomto ohledu pomohla hormonální antikoncepce bojovat proti jednomu ze stresových faktorů, kterým je strach z neplánovaného těhotenství.
 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
2. 10. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků