Wellness

Super kapr má vyšší obsah omega 3 mastných kyselin

Sbírání lístečků

O pozitivních účincích rybího masa ví jistě každý. Ale víte i to, že se u nás prodává kapr s prokazatelně vyšším obsahem omega 3 mastných kyselin?

Přestože chutě máme různé, jedna tradice se nemění – mnozí z nás si nedokážou představit štědrovečerní menu bez kapra. Kromě dodržení tradice vás potěší skutečnost, že kapří maso, stejně jako maso většiny ryb, je nejen dobře stravitelné, ale také nízkoenergetické.

Něco navíc

Už jste slyšeli o takzvaném „omega 3 kaprovi“? Chová je Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, na projektu se podílel rovněž pražský Institut klinické a experimentální medicíny.

„Omega 3 mastné kyseliny, o které je maso kaprů přirozeně obohaceno, jsou uznávané jako unikátní nástroje pro prevenci a léčbu mnoha civilizačních onemocnění, především však kardiovaskulárního aparátu,“ uvádí Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod. Tyto mastné kyseliny jsou však podstatné i pro správnou činnost mozku, rovněž si ceníme jejich protizánětlivého působení.

Kapři, jejichž maso slibuje vyšší podíl zdravých omega 3 mastných, jsou krmení obilovinami, do nichž se přidávají přírodní oleje, především řepkový a lněný. Chov se realizuje na vybraných produkčních rybnících, do přirozeného režimu vodního prostředí se nijak nezasahuje.

Zkusíte to častěji?

Možná máte dobrou vůli, ale nakonec skončíte u toho, že si kapra dáváte opravdu jen jednou ročně. Přitom toto rybí maso můžete bez obav zařadit i do mnoha dietních režimů. Odborníci obecně doporučují konzumovat ryby pokud možno dvakrát týdně (více je lépe), jedna porce by měla vážit asi 200 gramů. Nezapomínejme, že omega 3 mastné kyseliny si náš organismus nedokáže sám vytvořit.

Kde jsou „super“ kapři k dostání

Super kapra můžete koupit aktuálně nejen ve fakultní prodejně v Českých Budějovicích, ale také na několika místech v Praze, dále v Plzni, Říčanech a v Ústí nad Labem. Přehled míst včetně adres najdete na internetu: www.omega3kapr.cz.

Nepřehlédněte: Kilogram tohoto kapra stojí přibližně o 10 až 20 Kč více, v porovnání s běžným kaprem.

Připravila: Marcela
Foto:
22. 12. 2015
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků