Zelená lékárna

Houba Shiitake: Poradí si s cukrovkou i cholesterolem

Sbírání lístečků

Potenciál houby shiitake, která má český název houževnatec jedlý, spočívá nejenom v jejím všestranném využití v asijské kuchyni, ale zároveň i v jejím blahodárném vlivu na lidské zdraví. Už 2000 let ji Číňané používají ve své tradiční medicíně a její působení objevují dnes lidé po celém světě.

Odkud vlastně vzala svůj zvláštní název? Jde o dřevokazný druh houby, jejímž živitelem je dub, v japonštině zvaný shii – odtud jméno shiitake. Ze stromu, na němž roste, si bere živiny. Doslova je tak připravuje ve stravitelné podobě nám, lidem. Extrakty z shiitake totiž pomáhají při mnoha nemocech. Intenzivnímu zkoumání účinků houby shiitake se řadu let věnoval japonský lékař Kisaku Mori.

Posiluje imunitu a reguluje cholesterol

Podle webu healthline.com je pro imunitu je důležitý především obsah betaglukanů v shiitake. Tyto látky totiž dokážou stimulovat imunitní buňky a tím pádem se lidské tělo mnohem snáze vyrovnává s bakteriemi a viry. Další látkou, kterou najdete v houbě, je eritadenin. Ten inhibuje enzym podílející se na poklesu cholesterolu. Ovšem v plodnici houby najdete také celou řadu dalších látek, a to především vitamíny B2, B6 a D, dále selen, měď, zinek, mangan a kyselinu pantotenovou.

Vybírejte jenom kvalitní doplňky stravy

Jistě ale chápete, že u nás nenajdete oněch 5-6 hub, které denně potřebujete k regulaci hladiny cholesterolu, i kdybyste prochodili les křížem krážem. Nerostou u nás. Nemusíte ale za nimi cestovat do Číny nebo Japonska. Jsou totiž k dispozici doplňky stravy obsahující extrakt z shiitake. Musíme ale upozornit, že tablety s extraktem nejsou všechny ve stejné kvalitě. Jestli chcete udělat něco pro své zdraví, měly byste si pečlivě pročíst složení tablet a brát pouze ty s dostatečnou koncentrací polysacharidů. Měly by jich mít alespoň 40 %. Zároveň sahejte po 100% přírodním přípravku, a to extraktu z houby, nikoli prášku z houby. Jedině extrakt je totiž pro vaše tělo dobře stravitelný.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/shiitake-mushrooms
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků