Medicína

Těchto 5 mýtů vás dosud odrazovalo od operace očí

Uvažujete už déle o laserové operaci očí? Vsadíme se, že vás stále odrazuje několik mýtů o operacích, které čtete na internetu či posloucháte od okolí. Přesvědčíme vás, že pravda je úplně jiná.

1. Moje operace nemusí dopadnout dobře, mohu při ní oslepnout

V současnosti medicína postupuje raketovou rychlostí. Jinak tomu není ani v oftalmologii. Lékaři ani výrobci laserů neusnuli na vavřínech a zařízení neustále inovují a zdokonalují. Fakt, že vám oslepnutí nehrozí, potvrzují i statistiky. Na světě už lékaři provedli několik milionů takových operací a žádná z nich nezaznamenala bezprostředně výslednou slepotu pacienta. Pouze opravdu extrémně vzácně v případě souběhu několika krajně nepříznivých okolností (oslabená imunita, těžká infekce, poranění oka po operaci, prudká autoimunitní reakce, tvorba jizvy na rohovce) v průběhu hojení a jejich nesprávného léčení , může v důsledku dojít k částečné ztrátě vidění. I díky technologickým inovacím jako je miniaturizace a počítačová kontrola, je laserová operace očí považována za jeden z nejbezpečnějších operačních zákroků vůbec.

Přístroje, s nimiž se oči operují, dovolují operatérovi zákrok přerušit v jakémkoliv okamžiku. Samozřejmě, že nejdůležitější je svěřit se do rukou odborníkům, kteří vás před operací důkladně vyšetří a projdou si s vámi každý krok operace, prognózu výsledku a rekonvalescenci.


2. Bude mě to určitě bolet!

Slibujeme, nebude. Pacienti, kteří podstoupili operaci o několik let dříve, by si vám mohli postěžovat na bolesti pár dnů po zákroku a tím vás odradit. Ale dnes je všechno úplně jinak. Před zákrokem se vám nakapou do očí kapky, které oko znecitliví. Operace pak dále pokračuje bezbolestně. Dokonce ani po zákroku se nestává, že by rekonvalescence byla bolestivá. Za bezchybný průběh operace vděčíme šikovným rukám chirurgů, kvalitním přístrojům a operačním metodám , u kterých není bolest během ani po operaci, jakou je například Relex Smile.

Tato metoda kombinuje přednosti všech dosavadních operačních metod – bezbolestnost, rychlost a šetrnost. Relex Smile dovoluje lékaři zachovat v oku potřebnou povrchovou část rohovky, jakousi opěrnou konstrukci, která je potřebná pro její výživu a hlavně pevnost a stabilitu.


3. Na laserovou operaci si musím šetřit celý život

Kolik investujete do bot, oblečení , smartphonů či auta? Na první pohled se může zdát cena zákroku vyšší, jelikož se jedná o jednorázovou investici. Ano jednorázovou. Mnohem dražší auto si kupujete několikrát za život, telefon někteří i každý rok. Navíc pokud si spočítáte, kolik peněz utratíte za kontaktní čočky, skla a několik stylových obrub, rychle zjistíte, že jste dávno překročili cenu operaci. Musíte zvážit zejména období po operaci. Kolik radosti vám přinese vstát ráno z postele, aniž byste museli hledat brýle na nočním stolku? „Už dávno jsem to měl udělat ..“ poslouchá MUDr. Juhás PhD. pravidelně při kontrolách po operaci očí.


4. S otevřeným okem nevydržím dlouho. Bojím se, že se pohnu a pokazím operaci

No a co. Nic vážného se nestane. Jsou to jen bublinky, které se rozpustí a oko je jako dříve. Zákrok lze zopakovat. Řeč je znovu o technologii Relex Smile. Samotná laserová operace očí v současnosti trvá jen 26 sekund. Při zákroku se operují obě oči, takže operace opravdu uběhne velmi rychle.

Díky tomu, že povrch rohovky je znecitlivěný, potřeba mrkání je výrazně nižší. Tomu pomáhá i jemná kovová pružinka, která drží oči široce otevřené.

Poloha oka je během celé operace několikrát za sekundu sledována speciálním systémem Eye tracking, resp. je čočka laseru posazena a přisáta přímo na rohovce. Díky němu je laserový zásah i při pohybu oka umístěn na správné místo. Při velkých pohybech se laser automaticky zastaví a pokračuje až poté, kdy své oko opět vrátíte do správné pozice.


5. Já vlastně operaci ani nepotřebuji, i tak se mi dioptrie vrátí

Žádný zdravotní problém není příjemný. Stejně tak to platí i o rozmazaném vidění. Co v případě, když přijde zima a vstup do každého interiéru doprovází zamlžení brýlí? Nebo fakt, že nošení čoček není z dlouhodobého hlediska pro oko příliš zdravé? Představují totiž riziko infekcí a poškození rohovky, které mohou mít vážnější následky.

Změna zakřivení rohovky udělaná laserem je trvalá. To ovšem neznamená, že se nemohou časem v důsledku stárnutí nebo změn celkového zdravotního stavu měnit jiné struktury oka, které mají vliv na vidění. V těchto výjimečných případech změny dioptrické síly oka lékaři nález posoudí a v případě, že je další laserová korekce bezpečným řešením, které zabrání snížení kvality zraku, ji mají pacienti oční kliniky Oftum automaticky zdarma.

Nejčastější mýty, které brání pacientům podstoupit laserovou operaci očí jsou v současnosti prostě vyvratitelná fakta. Pamatujte, že věda a medicína každým dnem postupuje mílovými kroky a lékaři jsou vždy připraveni nabídnout vám nejlepší možné řešení pro váš zdravotní stav.

KP
Zdroj a foto: Klinika OFTUM

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků