Medicína

Těhotné ženy opomíjejí dvojnásobný příjem jódu.

Sbírání lístečků

Jen málokterý prvek má během těhotenství a kojení takovou důležitost jako jód. Pomáhá při správném vývoji mozku dítěte i proti možným budoucím neduhům spojeným s poruchami štítné žlázy.

V těhotenství má organismus nejenom dvojnásobné nároky na denní příjem jódu, které činí 250 mikrogramů, ale také se zvyšuje vylučování jódu ledvinami do moči, tedy jeho ztrátovost. 

Za příhodný doplněk stravy je v těchto případech považován Jodis koncentrát. Jód se v něm váže na vodu, která se na rozdíl od jodidových tablet v těle rychle vstřebává a působí tak i v období častého nechutenství. Díky nulové chuti a zápachu jej bez problémů spolknou i malé děti. „Nejlepším způsobem dodávání jódu je strava. Do jídelníčku každého z nás včetně dětí by měly být zařazeny alespoň dvakrát týdně mořské produkty. Ovšem ani ty podle místa výlovu a po tepelném zpracování nemusí mít jódu dostatek. Jelikož by měl zvýšený příjem jódu trvat po celou dobu těhotenství a kojení, je doporučována jeho saturace Jodis koncentrátem, vhodným také k vaření,“ uvedla Zuzana Hlinecká.

Nedostatek jódu během těhotenství znamená pro ještě nenarozené dítě vážné ohrožení vývoje jeho mozku a centrálního nervového systému, což v dalším období života už není možné napravit. Některé zdravotní problémy způsobené jodovým deficitem matky v prenatálním stadiu se pak mohou projevit až o mnoho let později. „I mírný nedostatek jódu v dětství, který unikne pozornosti, se skutečně může projevit až v dospělosti jako uzlová přestavba štítné žlázy a její komplikace,“ varovala MUDr. Špitálníková. S poruchou štítné žlázy je v České republice léčeno přes pět procent populace, ale mnohem větší procento o své diagnóze ani neví. Mezi mnoho následků jodového deficitu a špatné funkce štítné žlázy se řadí také poruchy plodnosti.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
6.5. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků