Spánek je proces, kdy se naše tělo regeneruje. Během spánku nabíráme nové fyzické i psychické síly.
Ať už nás ráno čeká důležitý pracovní pohovor, chystáme se na celodenní výlet na kole, nebo se těšíme na víkend strávený s rodinou, chceme být ráno odpočatí a plní energie. Kvalitní spánek je pro náš život absolutně zásadní.
Co se vlastně v těle během spánku odehrává?
Spánek zabraňuje zánětlivým procesům a tělo se po všech stránkách hojí. Řízení metabolismu a spánku mají na starosti stejná mozková centra, takže pokud se cítíte nevyspalí, stoupá v krvi hladina hormonů, které ovlivňují chuť k jídlu. Pokud se snažíte zhubnout a málo spíte, půjde vám to hůř, než kdyby bylo vaše tělo dlouhodobě odpočaté.
Spánkem se obnovuje naše kreativita a zlepšuje se paměť. Během spánku se ukládají vzpomínky a mozek si procvičuje dovednosti, z bdělého stavu. Kvalitní spánek je často lepší přípravou na náročnou zkoušku, než dlouhé ponocování. Během spánku se snižuje hladina stresu a snižuje se riziko depresí. Když se dobře vyspíme podáváme lepší pracovní i sportovní výkon, máme více energie a cítíme se po všech stránkách lépe.
Jak zlepšit kvalitu spánku?
Pro kvalitní spánek je zásadní klidné a příjemné místo na spaní. Dejte si záležet s výběrem matrace. Ideální matrace by neměla být ani příliš měkká (taková, že do ní vaše tělo zapadne), ale ani příliš tvrdá (aby vás ráno nebolely klouby a záda). Na staré, proleželé matraci se také moc dobře nevyspíte.
Jak poznáte jestli je vaše matrace kvalitní? Snadno. Cítíte se ráno svěží, a nebo celí rozbolavelý a “polámaní”? Budíte se v noci často, převaluje se z boku na bok a nevíte jak si lehnout a jak se v posteli pohodlně uvelebit? Pak je nejspíš problém právě ve vaší matraci. Jak vybrat matraci? Nechte si poradit od odborníků a matrace si v obchodě vyzkoušejte. Každému totiž vyhovuje něco jiného a záleží na několika faktorech : na vaší hmotnosti, tělesné konstituci, na citlivosti vašich kloubů, v jaké poloze spíte a také jestli máte nebo nemáte problémy s páteří.
Kromě kvalitní matrace také přizpůsobte spánku podmínky ve vaší ložnici. V místnosti kde spíte by měla být co největší tma. Světlo z ulice, zář měsíce i pronikající světlo z vedlejšího pokoje nebo z chodby narušuje kvalitu spánku. Na okna v ložnici dejte žaluzie, případně pro absolutní zatemnění, zkuste spát s maskou na oči. Jestliže bydlíte v hlučné čtvrti, vyzkoušejte pohodlné špunty do uší. Pokud možno také odstraňte z ložnice elektronická zařízení, která by vás mohla rušit svým světlem a nebo hlukem. Před tím než půjdete spát, vždycky v pokoji vyvětrejte. Čerstvý vzduch je pro kvalitní spánek velmi důležitý. Rozhodně nespěte v přetopené místnosti.
Další účinné tipy na kvalitní spánek
- Vytvořte si večerní rituály. Teplá sprcha, voňavý bylinkový čaj, svíčka a půlhodinka s knížkou vás večer krásně zrelaxuje. Stejně dobře může fungovat krátká večerní procházka, teplá sprcha a nebo jemné, nenáročné relaxační cvičení.
- Choďte spát ve stejnou dobu a také ve stejnou dobu vstávejte. Pravidelnost a stabilní režim jsou pro kvalitní spánek důležité zásady. Organismus si po určité době na vnitřní hodiny navykne, bude sám snadněji usínat a spánek bude hlubší a sytější.
- Odložte telefon a vyměňte ho třeba za knížku. Obrazovky jsou přeplněné vjemy a blikajícími reklamami. Po půl hodině scrollování na sociálních sítí jsme neklidní, nabuzení a plní emocí. Modré světlo, které obrazovky produkují na náš mozek působí stimulačně. Odnaučte se usínat s telefonem v ruce. Na klidný spánek vás lépe připraví knížka, meditace, jemná večerní jóga, nebo relaxační hudba.
- Večer neřešte práci, školu, ani jiné stresové faktory. Dělejte to co vás uklidňuje. Velmi prospěšné je vést si deník vděčnosti. Každý den sepište pět věcí (můžou to být drobnosti, jako dobrá káva k snídani, příjemná chvilka s kamarádkou…) za které jste ten den vděční. Tento návyk zvyšuje životní pohodu a pomůže vám se večer soustředit na pozitivní věci.
- Večer nejezte těžká jídla a vyvarujte se kofeinu, černým a zeleným čajům a ideálně také alkoholu. Alkohol vám sice může pomoci usnout, vaše tělo ale pak musí místo odpočinku zbytečně pracovat. Odbourat alkohol je metabolicky velmi náročné a ráno nebudete naplno odpočatí. Místo stimulačních nápojů vyzkoušejte bylinky. Na spánek pomáhají tyto: meduňka lékařská, máta, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná, levandule, mateřídouška a chmel. Poslední dobou je na usínání a uklidnění velmi oblíbený také CBD olej.
- Vyzkoušejte esenciální oleje. Aromaterapie umí s usínáním velmi pomoci. Vyberte si takovou vůni která je vám příjemná. Relaxační jsou například levandule, ylang ylang, bergamot, nebo máta. Esence zkuste namixovat v difuzéru a nebo v olejové lampě. Klidně ale postačí kápnout pár kapek na polštář.
Komerční prezentace
Foto: Ortopedické matrace
31. 10. 2020