Wellness

Tipy pro zdravé nohy: jak na kuří oko či bradavice

Abyste se nemusela stydět chodit v létě v otevřených botách, nestačí si jen nalakovat nehty. V první řadě musí být vaše nožky zdravé. Jak se vypořádat s různými neduhy?

Kuří oko

Bolestivý kožní výrůstek se vám může nejčastěji objevit na kloubech a na vystupujících kostech. Mívá žlutou či šedou barvu a může být až centimetr velký. Podle webu my.clevelandclinic.org příčinou těchto potíží bývá nevhodná obuv, zejména dlouhodobé nošení těsných bot. Pokud se vám udělá kuří oko, budete pravděpodobně cítit doslova každý krok. Pak na nic nečekejte a snažte se ho zbavit co nejdříve.

Jak se léčí?

Podle webu www.mayoclinic.org si v lékárně pořiďte speciální gelové náplasti, které obsahují kyselinu salycilovou. Tato látka tvrdou kůži změkčí. Nebo se vydejte k lékaři, který vám předepíše mastičku či tinkturu, případně kožní výstupek seřízne. Důležitá je také prevence. Noste volnější obuv, případně používejte speciální vložky do bot.

Mykózy nohou

Podle webu medicalnewstoday.com jde o infekční onemocnění způsobené houbami, kterým se daří v teplých a vlhkých podmínkách. Největší riziko nákazy je ve společných prostorách, kde se pohybujeme bosí (šatny, sprchy, bazény) a kde nám na chodidlech mohou ulpět odumřelé šupinky cizí infikované kůže. Mykóza obvykle začíná mezi prsty na nohou a může se šířit i na plosky a nehty. Kůže na postižených místech je bílá, vlhká a odlupuje se. Onemocnění provází i svědění, pálení či bolest.

Jak se léčí?

Podle webu medicalnewstoday.com použijte přípravek s obsahem antimykotik. Na akutní projevy jsou vhodné tinktury, na chronické projevy jsou lepší masti nebo krémy. Pokud vás bude mykóza trápit dál, vydejte se k lékaři. Počítejte každopádně s tím, že bude nutné vydezinfikovat obuv a oblečení, které bylo v kontaktu s postiženou kůží.

Puchýře

Vyrazíte ven v příliš těsných či naopak volných botách, a problém je na světě. Podle webu medicalnewstoday při dlouhé chůzi ve špatně padnoucí obuvi dochází ke tření pokožky, která se následně uvolní od škáry. Vzniklý puchýřek je naplněný tekutinou, která chrání tkáň pod ním. Pokud puchýř praskne, vznikne otevřená rána, kterou je nutno zakrýt a zabránit vniku nečistot a bakterií.

Jak se léčí

Ač svádí puchýř k propíchnutí, nedělejte to. Podle webu medicalnewstoday hrozí totiž infekce a zanícení rány. Přelepte bolavé místo náplastí a nestrhávejte ji, dokud se neodlepí sama. V lékárně jsou k dostání speciální náplasti pro urychlení hojení. Vzniku puchářů se dá předejít. Pokud máte nové boty nebo se chystáte na dlouhý výšlap, noste s sebou náplast. Jakmile ucítíte nepříjemný tlak, postižené místo raději ihned preventivně přelepte.

Bradavice

Nevzhledné kožní útvary se mohou vyskytnout prakticky všude na těle, no ploskách nohou mohou být navíc bolestivé. Podle webu my.clevelandclinic.org jsou jejich původcem viry a nakazíte se velice jednoduše, a to dotekem. Obvyklá místa přenosu bradavic jsou koupaliště, sauny nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím. Do těchto míst raději noste ochrannou obuv.

Jak se léčí

Podle webu my.clevelandclinic.org  mají tendenci se vracet. Raději nespoléhejte na babské rady a vydejte se ke kožnímu lékaři. Ten přistoupí buď k léčbě tekutým dusíkem (kryoterapií), během níž se postižené místo „zmrazí“ a bradavice zmizí. Další možností je chirurgické odstranění v lokálním znecitlivění či potírání kyselinou salicylovou (u menších kožních útvarů).

Připravila: Věra Hájková

Zdroje: my.clevelandclinic.org/health/diseases/16896-corns-and-calluses, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/diagnosis-treatment/drc-20355951, www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-foot-fungus, www.medicalnewstoday.com/articles/264783, my.clevelandclinic.org/health/diseases/24899-plantar-warts

Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků