Abyste se nemusela stydět chodit v létě v otevřených botách, nestačí si jen nalakovat nehty. V první řadě musí být vaše nožky zdravé. Jak se vypořádat s různými neduhy?
Kuří oko
Bolestivý kožní výrůstek se vám může nejčastěji objevit na kloubech a na vystupujících kostech. Mívá žlutou či šedou barvu a může být až centimetr velký. Příčinou těchto potíží bývá nevhodná obuv, zejména dlouhodobé nošení těsných bot. Pokud se vám udělá kuří oko, budete pravděpodobně cítit doslova každý krok. Pak na nic nečekejte a snažte se ho zbavit co nejdříve.
- Jak se léčí?: Ze všeho nejdříve si v lékárně pořiďte speciální gelové náplasti, které obsahují kyselinu salycilovou. Tato látka tvrdou kůži změkčí. Nebo se vydejte k lékaři, který vám předepíše mastičku či tinkturu, případně kožní výstupek seřízne. Důležitá je také prevence. Noste volnější obuv, případně používejte speciální vložky do bot.
Mykózy nohou
Jde o vysoce infekční onemocnění způsobené houbami, kterým se daří v teplých a vlhkých podmínkách. Největší riziko nákazy je ve společných prostorách, kde se pohybujeme bosí (šatny, sprchy, bazény) a kde nám na chodidlech mohou ulpět odumřelé šupinky cizí infikované kůže. Mykóza obvykle začíná mezi prsty na nohou a může se šířit i na plosky a nehty. Kůže na postižených místech je bílá, vlhká a odlupuje se. Onemocnění provází i svědění, pálení či bolest.
- Jak se léčí?: Na nic nečekejte a vydejte se do lékárny pro některý přípravek s obsahem antimykotik. Na akutní projevy jsou vhodné tinktury, na chronické projevy jsou lepší masti nebo krémy. Pokud vás bude mykóza trápit dál, vydejte se k lékaři. Počítejte každopádně s tím, že bude nutné vydezinfikovat obuv a oblečení, které bylo v kontaktu s postiženou kůží.
Puchýře
Vyrazíte ven v příliš těsných či naopak volných botách, a problém je na světě. Při dlouhé chůzi ve špatně padnoucí obuvi dochází ke tření pokožky, která se následně uvolní od škáry. Vzniklý puchýřek je naplněný tekutinou, která chrání tkáň pod ním. Pokud puchýř praskne, vznikne otevřená rána, kterou je nutno zakrýt a zabránit vniku nečistot a bakterií.
- Jak se léčí: Ač svádí puchýř k propíchnutí, nedělejte to. Hrozí totiž infekce a zanícení rány. Přelepte bolavé místo náplastí a nestrhávejte ji, dokud se neodlepí sama. V lékárně jsou k dostání speciální náplasti pro urychlení hojení. Vzniku puchářů se dá předejít. Pokud máte nové boty nebo se chystáte na dlouhý výšlap, noste s sebou náplast. Jakmile ucítíte nepříjemný tlak, postižené místo raději ihned preventivně přelepte.
Bradavice
Nevzhledné kožní útvary se mohou vyskytnout prakticky všude na těle, no ploskách nohou mohou být navíc bolestivé. Jejich původcem jsou viry a nakazíte se velice jednoduše, a to dotekem. Obvyklá místa přenosu bradavic jsou koupaliště, sauny nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím. Do těchto míst raději noste ochrannou obuv.
- Jak se léčí: Zbavit se bradavic je běh na dlouhou trať, mají totiž tendenci se vracet. Raději nespoléhejte na babské rady a vydejte se ke kožnímu lékaři. Ten přistoupí buď k léčbě tekutým dusíkem (kryoterapií), během níž se postižené místo „zmrazí“ a bradavice zmizí. Další možností je chirurgické odstranění v lokálním znecitlivění či potírání kyselinou salicylovou (u menších kožních útvarů).
Zápach nohou
Není sice vidět, ale víte o něm vy i vaše okolí. Jde o poměrně běžný problém, který způsobuje nadměrné pocení chodidel. Na nich se pak snadno množí bakterie, jež pot přeměňují na mastné kyseliny a amoniak. Tyto látky nevoní zrovna vábně. Kolik potu vyprodukují vaše nohy, neovlivníte. Můžete však bojovat s nepříjemným pachem.
- Jak se léčí: Základem je důkladná hygiena. Noste bavlněné ponožky a koženou obuv, v létě pokud možno sandály. Dopřejte nohám klidně i v průběhu dne koupel v roztoku hypermanganu nebo octa. Můžete zkusit aplikovat na nohy i zásypy, které koupíte v lékárně.
Text: Zuzana
Foto: iStock
28. 2. 2019