Wellness

Toaleta: v koupelně nebo samostatně?

Sbírání lístečků

Při rekonstrukcích panelákových jader lidé často přistupují k propojení koupelny s „onou místnůstkou“. Je to ideální řešení?

Získat aspoň kousek místa navíc nás vede k tomu šetřit centimetry v bytě, kde se dá. A jednu z možností nabízí spojení koupelny s WC. Což je bezvadné, koupelna se skutečně zvětší. Než se však k tomuto zpravidla finálnímu kroku rozhodnete, dobře ho zvažte. Víme proč.

Co říkají normy

Pokud s rodinou obýváte 3+1 či ještě větší byt, přičemž kuchyně nad 12 m2 se už považuje za obytnou místnost, na propojování koupelny a WC zapomeňte – v těchto případech musí být WC mísa v samostatném prostoru.

Trendy se mění

Uvažujete do budoucna o prodeji stávajícího bytu, ale přece jen – je to ještě hodně daleko? I tehdy si rozmyslete, zda nebude lepší ponechat obě místnosti oddělené. A to proto, že preference kupujících se proměňují; dnes lidé dávají více přednost bytu, v němž je záchod samostatný.

Pozor na bakterie

Takzvané koliformní neboli fekální bakterie se šíří hlavně poblíž záchodové mísy, mají ale velký dosah. Když bude WC společně s vanou a umyvadlem, můžou se dostat i na ručník.

Ale ani samostatný klozet není řešení, pokud ho nedoplníte alespoň umývátkem. Důležité je také umýt si ruce opravdu pečlivě, jen tehdy nebude hrozit další šíření bakterií.

Praktické řešení

Pro umývátka jsou optimální automaticky ovládané baterie. Pokud „špinavou“ rukou nejprve spustíte pákovou baterii, bakterie na ni počkají, než ji „čistou“ rukou zase vypnete. Mnohem praktičtější jsou bezdotykové. Automaticky ovládané baterie fungují na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile uživatel umístí ruce do snímané zóny. A vypne ji, jakmile ruce prostor opustí. Kromě hygienického řešení ušetříte i za zbytečně protečenou vodu.

Pozor na velký provoz

Vícečlenná rodina by si na používání koupelny a klozetu, zejména ráno, když všichni odcházejí v přibližně stejný čas z domu, měla pořídit pomalu rozvrh. A teď si představte, že jeden člen obsadí koupelnu třeba na 20 minut.

Každý chce soukromí

Ovšem ani představa, že si potřebujete v klidu ulevit, a hned po vás jde do společné koupelny třeba potomek, není nijak příjemná. Přestože ventilátory jistě fungují, nelibý odér přece jen ještě chvíli přetrvává.

Každé řešení vždycky nabízí nejen plusy, ale i mínusy. Sami si zvažte, zda je zrovna ve vašem případě ideální propojit koupelnu s toaletou.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: tiskové materiály společnosti Sanela
Zdroj fotografií: Sanela
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků