Krása

Tonizace pleti: srovná pH kůže posiluje její obrannou bariéru

Sbírání lístečků

Základem správné péče o pleť je čištění, tonizace a hydratace. Dnes se zaměříme na tonizaci. Tonizace je velmi důležitá. Jemně stahuje póry a tím chrání pokožku před nečistotami a vnějšími vlivy. K tonizaci pleti slouží tonikum.

Tonikum se používá na dočištění pleti, odstraní zbytky rozpuštěných nečistot a stahuje póry. Obnovuje pH pokožky, posiluje její obrannou bariéru, hydratuje ji a připravuje ji na aplikaci další kosmetiky. Představte si svou pleť jako vysušenou houbu. Pokud na ní nanesete krém, moc ho nevstřebá. Když ji navlhčíte, krém se snadněji vstřebá. Tonikum, na rozdíl od pleťové vody, neobsahuje žádný alkohol.

Tonikum byste měli používat dvakrát denně, ráno a večer. Ráno se pokožka po tonizaci bude méně mastit a make-up na ní bude lépe držet. Pleť můžete osvěžit tonikem i během dne. K tomu vám poslouží tonikum ve spreji. Jako tonikum můžete použít i květovou vodu. Ta vzniká jako produkt destilace esenciálního oleje.

Použití tonika

Většinou jsme zvyklí používat tonikum na vatovém tamponku. To nám pak slouží i k dočištění pleti. „Mnoho žen už používá dvoufázové čištění pleti a tonikum jim pak slouží opravu jen k tonizaci. Hustší tonikum si můžete nanést do dlaně a do pleti ho vklepat. Tento postup ocení zejména majitelky sušší pleti. Korejci používají buničité tamponky, na které nanesou tonikum, a následně ho přiloží na pleť a na partiích, které mají sušší ho nechají působit,“ vysvětluje odbornice na korejskou kosmetiku Zuzana Matoušková.

Rozdělení pleťových tonik

Základním tonikem je tonikum hydratační. Pokud nepoužíváme žádný exfoliační produkt, můžeme použít tonikum exfoliační. To se hodí hlavně pro začátečníky, kteří s exfoliací začínají. Můžou ho použít i dvakrát třikrát do týdne k odstranění odumřelých buněk. Taková tonika obsahují většinou vhodné kyselinky nebo enzymy. Tonikum má tu výhodu, že vždy obsahuje slabou koncentraci účinných látek. Ať už jsou to kyselinky či vitamin C. Tím vám umožní si účinky těchto látek vyzkoušet a pleť na ně zvyknout. Do tonerů se často přidávají probiotika, která vám pomohou pleť zklidnit a posílit ochranou bariéru.

Esence

V poslední době se mluví také o esenci, kterou používají hlavně Korejky. Je to krok, který následuje po toneru a před sérem. „Esence je krok, který můžeme zařadit jako něco navíc. Dodají dodatečnou hydrataci a dodatečnou výživu. Třeba velmi oblíbeným produktem je esence se šnečím mucinem. Šnečí mucin pleť skvěle hydratuje a hojí. Pomáhá i na jizvičky po akné. Mucin navíc dobře klouže a dobře se na něj nanáší make-up,“ doplňuje Zuzana Matoušková.

Tonikum používáme vždy na dobře vyčištěnou pleť. Stačí si jen vybrat si to pravé.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: korejskakrasa.eu, kniha Tajemství krásy Korejek, Charlotte Cho,Grada 2019, www.skinstation.co.uk/post/why-is-it-important-to-tone-your-skin
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků