Wellness

Tři důvody, proč si pořídit čističku vzduchu

Sbírání lístečků

Ideální vzduch neexistuje, ale můžeme se k němu alespoň přiblížit. Aby se vám doma co nejlépe dýchalo, pomůže čistička vzduchu.

Od jara do podzimu je venkovní vzduch prosycený pyly, bez ohledu na roční období prachem a což teprve smog. Protože větrat se musí, nezdravé částice se dostávají i k nám domů. A pokud máte v rodině kuřáka, je tu o důvod víc, proč uvažovat o nákupu čističky vzduchu. Ale to stále není vše…

Když špatně spíte

Praktický lékař MUDr. Miloslav Lacina uvádí, že i v tomto případě může pomoci čistička vzduchu. Jak? „V interiérech se potýkáme se vzduchem plným nečistot prachu, pylu, zvířecí srsti, třeba i cigaretového kouře, ale i domácí chemie, která zdravému vzduchu rozhodně nepřidá. Například obsažený dehet v cigaretách na sebe váže blahodárné záporné ionty a způsobuje jejich zánik. V přírodě dosahují koncentrace záporných iontů ve vzduchu na cm3 až 50 000, proto se na čerstvém vzduchu cítíme tak dobře a odpočatě. V interiérech je jejich obsah bohužel minimální. Pomůžete si i tím, že v bytě rozmístíte zelené rostliny typu aloe vera, fíkus nebo palma Areca. Před spaním pořádně vyvětrejte, snižte pokojovou teplotu, a když si dáte ještě čaj z meduňky, budete se po probuzení určitě cítit odpočatí,“ říká lékař.

Když smog nedovolí větrat

Kvalitu venkovního vzduchu sami neovlivníte. Jistě, můžete k ní přispět třeba tím, že budete méně jezdit autem, ale to je obrazně řečeno „kapka v moři“. Obecně se doporučuje větrat krátce, po dobu několika minut, zato několikrát denně a intenzivně – pomůže doslova vytvořit průvan. A když se větrat opravdu nedá? „Prvním krokem pro zlepšení vzduchu doma je zbavení se předmětů, které chytají prach a také plísní, pokud se vám někde v bytě vyskytuje,“ doporučuje lékař. Hodně prachu se mimo jiné chytá na koberec, zvažte tedy, zda například v ložnici nebo dětském pokoji – zkrátka tam, kde spíte vy nebo vaše děti – nenastal čas pro změnu. Rovněž je dobré si uvědomit paradox uklízení: čím více chemických přípravků doma při úklidu používáte, tím více na sebe vážou prachové částice. „A druhým krokem je pak zvýšení obsahu záporných iontů ve vzduchu. Toho docílíte pořízením čističky vzduchu s ionizátorem,“ připomíná MUDr. Lacina.

Když citlivě reagujete na změny počasí

Přepadají vás nečekané bolesti hlavy? Najednou se ozvou bolesti kloubů? Změní se vám z minuty na minutu nálada? Počasí nás ovlivňuje mnohem více, než si většinou dokážeme připustit. I tady může pomoci čistička vzduchu, která produkuje záporné ionty. A ty vás podle Venduly Vávrové z Ionic-car, společně s čistým vzduchem, dokážou zbavit únavy, bolestí hlavy a posílit výkonnost. MUDr. Lacina ještě zpřesňuje, že záporným iontům vděčíme za vitalizaci krve, což mimo jiné vede k povzbuzení paměti. Což se vždycky hodí.

Připravila: Marcela
Foto: Ionic-Care
30. 9. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků