Wellness

Tutanchamon: příběh jedinečných vykopávek

Všem, které baví historie a starověk zejména, doporučujeme navštívit unikátní výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady. Že nejste z Prahy? Nevadí, udělejte si výlet do hlavního města třeba o prázdninách!

Originální výstava se pořádá na pražském výstavišti a protože je otevřená až do 22. 9., máte stále dostatek příležitostí vidět to, co pravdu není běžné – hrobku a poklady související s egyptským panovníkem, faraonem Tutanchamonem. Uvádí se, že panoval deset roků a zemřel velice mladý, ve věku necelých dvaceti let.

Historická perlička

O hrobce Tutanchamona se dlouho nevědělo, objevil ji až v roce 1922 britský archeolog Howard Carter. Právě díky téměř neporušené hrobce se veřejnost mohla o mladém panovníkovi dozvědět mnoho informací. Stejně jako vy na výstavě Tutanchamon – jeho hrob a poklady.

Znalosti na místě

Na výstavě se většinou prezentují skvěle provedené kopie nejrůznějších děl a předmětů, originálů zde najdete skutečně pomálu. To však výstavě nijak neubírá na exkluzivitě. Ostatně přesvědčit se můžete sami.
Než vyrazíte na pražské výstaviště, nemusíte si půjčovat encyklopedie dějin Egypta. Vyznat se v historii vám totiž pomůžou na místě, ať už v podobě exkurzu do egyptských dějin, krátkých filmů nebo prostřednictvím audio průvodce (po celou dobu výstavy, jenž je součástí vstupenky).

Co tu uvidíte?

Jakmile načepráte dostek potřebných informací, můžete se vydat na prohlídku. Začněte v místnosti, kde se prezentují Tutanchamonovy poklady přesně tak, jak je nalezl archeolog Howard před více než devadesáti lety. A pak mnohem podrobněji máte šanci prozkoumat, byť pohledem, nejdůležitější předměty. Včetně jedinečné zlaté masky, dále rakve, křesla, truhly, zbraní, šperků, vládnických atributů a mnohých jiných.

Otevírací doba

Přijít na výstavu můžete každý den od 9. do 19. hodiny, ovšem v pátek a v sobotu se otevírací doba prodlužuje až do 21. hodiny.
A co za to? Dospělý zaplatí od 350 Kč, dítě od 200 Kč, rodinná vstupenka pro 2 dospělé a 3 dětí stojí od 900 Kč. Podrobnější informace najdete na webu: www.tut-vystava.cz.

Text: Marcela
Foto: archiv pořadatele Arkham + Serge Grimouax
27. 6. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků