Zelená lékárna

Vanilka: jak se liší vanilínový cukr a vanilkový lusk

Pod označením vanilka si mnozí automaticky představí vanilínový cukr, jiní v obchodech sahají po vanilkovém cukru a někteří rovnou dávají přednost vanilkovému lusku.

Vanilku, ať už v jakékoliv formě, používáme tak často a běžně, že se mnohdy ani nezamýšlíme, odkud k nám připutovala. Uvádí se, že v kuchyni vanilkové lusky poprvé okusili Mexičané. Dávali ho do nápojů, ale i placek. V 16 století se vanilka dostala do Evropy a od té doby tu zdomácněla.

Pravá je drahá

Pěstování vanilky je náročné na lidskou práci, což pak odpovídá i faktu, že jde o druhé nejdražší koření světa, hned po šafránu. Navíc vanilkové lusky dozrávají na některých druzích orchidejí řadu měsíců. Pak se ručně sklízejí a ještě se nechávají sušit na sluníčku.

Vanilkové rozdíly

Přestože většina z nás patrně nejčastěji používá vanilínový cukr, vůní a chutí nemůže konkurovat vanilkovému lusku. Vanilínový cukr vzniká přidáním chemického aroma vanilín, kdežto vanilkový lusk je ryze přírodní produkt, tedy i v něm obsažený vanilín je přírodní. Navíc lusk nabízí desítky dalších aromatických látek. A vanilkový cukr? V tomto případě jde cukr vylepšený pravým vanilkovým aroma.

Použití

Použití cukru, ať už vanilkového či vanilínového, je jednoduché. A jak se používá vanilkový lusk? Můžete ho rozříznout, vyškrabat dužninu se zrníčky a tou ochutit těsto, krémy, pudingy, zmrzliny, čokoládu, nápoje a mnohé další. Zbylý lusk nevyhazujte, je stále aromatický a krásně provoní cukr, moučkový i krupicový (cukr s luskem skladujte v pevně uzavřené nádobě). Nebo ho přidejte do kastrůlku, až si budete chystat svařené víno. Další cestu nabízí rozemletí suchého lusku a práškem z něj ochutit vše, co už jsme zmiňovali. A pokud chcete vanilkový lusk použít celý, udělejte to, tato varianta je vhodná třeba při přípravě omáček.

Vůně vanilky zlepšuje náladu

Podle webu organicfacts.net zklidňující vlastnosti vanilky můžou zmírnit pocity deprese, snížit stres, napětí, podrážděnost, pocity hněvu a celkově zlepšit náladu. Působí jako mírné afrodiziakum.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-vanilla,www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/vanilla-essential-oil.html
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků