Wellness

Vitaminy pro děti

Mladý organizmus se rychle vyvíjí a neobejde se bez spousty důležitých vitaminů, minerálů a dalších látek. Dbejte, aby dětem nechyběly.

Vitamin A

Je významný pro správnou funkci oční sítnice, kvalitu pokožky a sliznic. Posiluje imunitu a děti ho potřebují pro tvorbu kostí a růst a regeneraci tkání.

  • Zdroje: Vnitřnosti (zejména játra), mléko, listová zelenina, nať petržele, mrkev, červená řepa, rybí tuk, žluté ovoce a sladkovodní řasy.

 

Vitamin C

Má velký vliv na imunitu, na správnou stavbu kostí, svalů, šlach a cév. Je důležitý pro hojení kůže, vstřebávání železa a tvorbu kolagenu. Jeho nedostatek se projeví na slabé odolnosti vůči infekcím, ale i zvýšenou únavou.

  • Zdroje: Citrusy, kiwi, červené papriky, brusinky, jahody, špenát, brokolice.

 

Vitamin B6

Je potřebný pro psychomotorický vývoj dětí, ale také zdraví imunitního systému a pokožky. Navíc se podílí na využívání bílkovin a přeměně sacharidů na energii. A té děti potřebují stále dost.

  • Zdroje: obiloviny, ryby, drůbeží maso a vejce, luštěniny, kvasnice, vejce a brambory

 

Vitamin D

Podílí se na tvorbě kostní hmoty mineralizaci kostí, má význam při vývoji zubů a regulaci rovnováhy tekutin v těle. Pomáhá tělu absorbovat ze stravy další důležitý prvek – vápník. Pro děti má zásadní význam při prevenci křivice páteře.

  • Zdroje: Tělo si ho tvoří ze slunečního záření. V zimě je však nutné přijímat ho také v potravě, najdeme ho v tučných rybách, játrech, cereáliích, žloutkách, mléce.

 

Omega 3

Jde o nenasycené mastné kyseliny, jež jsou nezbytné pro růst a zrání mozku a nervové soustavy. Posilují obranyschopnost těla a působí preventivně proti vzniku chronických nemocí

  • Zdroje: Tučné druhy ryb, jako je například tuňák, losos, makrela či sardinky, ořechy.

 

Vápník

Nezbytný prvek pro stavbu a vývoj kostí a zubů. Kromě toho se významně podílí na řízení nervových impulzů, srážlivost krve a regulaci srdečního rytmu.

  • Zdroje: Mléko a mléčné výrobky, listová zelenině, mořské řasy, sója, lískové ořechy, brokolice, růžičková kapusta.

 

Železo

Je součástí červeného krevního barviva hemoglobinu a dokáže na svůj povrch vázat kyslík a dopravovat ho do celého těla. Díky tomu pomáhá železo zásobovat energií všechny svalové soustavy a podílí se na správné funkci imunitního systému a metabolizmu. Pokud mají děti železa málo, bývají více neklidné a nesoustředěné.

  • Zdroje: Červené maso, vnitřnosti, obiloviny, luštěniny, meruňky, švestky, ořechy, mandle.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
29.5.2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků