Tipy

Víte, co je základem péče o tělo?

Sbírání lístečků

Péči o svůj zevnějšek se věnuje ráda snad každá z nás. Sledujeme trendy v líčení i oblékání, víme, jaké účesy se právě nosí. Dáváte však stejnou míru pozornosti tomu, co se děje uvnitř vašeho těla? Málokterý člověk si připouští, že civilizační choroby mohou dostihnout i jeho, až do té chvíle než se tak opravdu stane.

Češi, jako národ mají ve světě hned několik prvenství. To, že patříme například mezi stát s nejvyšší konzumací piva na osobu, možná potěší naše muže, ale ne všechna prvenství jsou podobně radostná. Bohužel již od začátku devadesátých let si udržujeme smutné první místo i v četnosti výskytu nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku. Každý rok je v České republice diagnostikováno přes 5000 nových případů tohoto onemocnění. Na jeho výskytu se nejvíce podílí náš současný životní styl.

Trápení se zažíváním
Svádíme je na stres, na nevhodně zvolený oběd, na sladkosti, které si nedokážeme odepřít. Nemůžeme se ale divit, že naše střeva nefungují, jak by měla. Představa toxických zbytků potravin, které se v nich mohou hromadit, není vůbec příjemná. To je však dnešní realita. Na úkor pracovního tempa si tak zpomalujeme metabolismus, snižujeme imunitu organismu a běžíme vstříc řadě dalších zažívacích obtíží. Důsledkem je pak nevítaná nadváha, potíže s trávením nebo zácpa, ale i mnohem závažnější civilizační onemocnění jako zmíněná rakovina tlustého střeva.

Začněte jednat
Léčba zácpy začíná ve většině případů úpravou životosprávy a celkově životního stylu. Odborníci doporučují zvýšení tělesné aktivity, ale i stimulační masáže břicha či zavádění glycerinových čípků. Samostatnou kapitolou při léčbě zácpy jsou projímadla. Na trhu jich existuje celá řada, od čajů, přes čípky a kapky až po tablety. Zacházejte s nimi však opatrně. Při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice a stěny. Navíc si můžete přivodit tzv. laxativní návyk, což znamená, že tělo si na projímadlo natolik zvykne, že nebudete schopni vykonat potřebu bez jeho použití, a tím si způsobíte těžkou zácpu, která jen těžko reaguje na jakoukoliv další terapii.

Chce to více vlákniny
Všichni víme, kde ji najdeme (ovoce, zelenina, obiloviny), ale stejně jí dopřáváme tělu stále málo. Běžně konzumované potraviny jsou většinou průmyslově zpracované a neobsahují požadované množství vlákniny, což je zhruba 15-30 gramů denně. Tělu ji můžete doplnit formou potravinových doplňků, jež fungují rychle a spolehlivě. Vhodným preparátem je např. Lepicol Plus, jehož velkou výhodou je, že právě kromě vlákniny obsahuje navíc i důležité živé kultury – probiotika, dále pak prebiotika a trávicí enzymy. Výjimečná kombinace těchto čtyř složek ve správném poměru má synergický účinek, díky němuž se jednotlivé složky vzájemně doplňují, zvyšují svůj účinek a šetrně působí na naše střeva. Navíc se skvělé hodí jako doplněk různých diet a odtučňovací kůr.

Naše zažívání nám takovou péči vrátí v podobě správného fungování a výsledek poznáme i na naší celkové tělesné pohodě. Více tipů, jak udržovat svá střeva v kondici, je uvedeno na www.zdravastreva.cz

 

Připravila: Zuzana

Foto: Archiv

30.9. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL