Wellness

Vůně Vánoc: domácnost provoní purpura i františek

Sbírání lístečků

Nejkrásnější svátky v roce nepotřebují bytové parfémy, domácnost si můžete provonět i jinak. Jehličí, skořice, františek, purpura, vonné tyčinky.

Z kuchyní se line aroma vanilkových rohlíčků nebo ořechových pracen, z obýváku pak vůně jehličí. A celým domovem? Někdo má raději františky, jiný nedá dopustit na purpuru a ten třetí se možná neobejde bez vonných tyčinek.

Purpupa

Purpura je směs koření, bylinek a esenciálního oleje. Zvykli jsme si ji sypat na kovový plech, pod kterým zapálíme třeba plyn, a zanedlouho se domovem ponese výrazné aroma. Chtěli byste si purpur vyrobit sami? Žádný problém, navíc si můžete vybrat, z čeho ji vytvoříte. Hana Bednářová  prozrazuje, jak to dělá ona: „Rozemelu hřebíček, skořici, badyán, anýz, fenykl, přidám sušenou levanduli, šalvěj a nasypu do sklenice. Potom doplním 15 až 20 kapek esenciálního oleje – chcete-li mít vůní více svěží, volte například borovici. Vše protřepejte, nechte týden uležet a můžete používat. Ovšem pozor – purpura by nikdy neměla hořet.“ Rovněž to nepřehánějte s množstvím; směs koření a bylinek je skutečně hodně aromatická.

Náš tip: Máte rádi vůni vánočního cukroví, ale letos jste nepekli? Aroma například vanilkových rohlíčků si do určité míry můžete dopřát doma vyrobenou purpurou, pokud do ní použijete vanilku.

František

Mini černé kužely, kterým stejně jako naše maminky nebo babičky říkáme františky, se vyrábějí z rozemletého dřevěného uhlí, pryskyřice, kadidla a pojiv. Uvádí se, že když si doma zapálíte františka, pomůže vám se uklidnit. I tady platí – méně je více, proto v místnostech o několika metrech čtverečních zapalte pouze jeden kužel. Jinak by příliš silná vůně místo klidu mohla vyvolat bolesti hlavy.

Mystické tyčinky

Vyrábějí se podle tradičních receptur ze směsí bylin, které se kombinují s vonnými oleji a dalšími přísadami. Směs je třeba nechat určitý čas uležet a následně se nanáší na bambusové tyčinky. Aroma, které se z nich po zapálení line, bývá většinou těžší, hodně kořeněné. Což je důvod, proč byste najednou v uzavřené místnosti neměli zapalovat více tyčinek.

Pokud se obáváte, že byste na ně mohli zapomenout, máme pro vás jednoduchý trik – tyčinku zapíchněte do zeminy v květináči a směřujte ji tak, aby se nedotýkala samotné rostliny. Jemný popílek opadá do květináče a vy máte jistotu, že se nic zlého nepřihodí. Anebo to zkuste ještě jinak: zapalte dvě tyčinky, nechte je rozvonět a plamen po chvíli uhaste. Vůně po určitý čas přetrvá, v klidu a bezpečně.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Dopřej si - studio životního stylu
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků