Wellness

Vydejte se za léčbou lupenky do Smrdáků

Sbírání lístečků

Pro postižené lupenkou jsou tu i zdravotními pojišťovnami hrazené pobyty v lázních, ve kterých se aplikují léčebné koupele i zábaly z přírodního účinného sirovodíkového bahna. Pacienti se tam naučí o své onemocnění starat tak, aby se s ním dalo žít bez bolesti. Neméně důležitý je pro zaléčení lupenky vyrovnaný psychický stav, proto se v lázních mimo jiné věnují pacientům i v tomto ohledu.

Lupénka má několik podob, nejčastější formou je chronická psoriáza. V začátku se ale projeví i v podobě akutní. Akutní psoriáza může být i životu nebezpečná, když se rychlou přeměnou z malých ložisek změní na celkové zarudnutí pokožky i celého těla. Další forma lupenky se může vyskytnout na nehtech, či kloubech. Pro všechny známé druhy lupenky bez výjimky však platí, že trápí své nositele celý život.

Nemoc se dědí
Lupénka postihuje obě pohlaví, a statisticky se vyskytuje ve stejném procentu jak u žen i mužů. Celkově postihuje 2 % Čechů, toto číslo však udává pouze lékařsky zaznamenané případy. S těmi, kteří se svou lupenkou nepřijdou do ordinace se počet zvyšuje. V naprosté většině jde o geneticky získanou formu nemoci. Děti, které se narodí rodiči postiženému lupenkou, mají přibližně 30 % pravděpodobnost, že lupénku zdědí. Genetická dispozice ale ještě neurčuje, že člověk skutečně onemocní. Vrozená genetická dispozice se projeví až po vlivu zevního anebo vnitřního provokačního faktoru, kterým může být podráždění pokožky, infekce, angína, chřipka, hormonální změny, k němž dochází v pubertě či v těhotenství. Ovlivnit rozpuk nemoci mohou i některé léky, stres nebo dráždivé složky ve stravě. Pro každého je spouštěcím činitelem něco jiného. I prenatální život dítěte může rozhodnout, zda lupenku mít bude či nikoliv. Důležitá je správná životospráva matky v těhotenství a co největší eliminace negativních vlivů okolí.

Léčba zachrání kůži i psychiku
Léčba lupénky je díky jejímu chronickému charakteru celoživotním problémem. Pokud je nemoc léčena pod lékařským dohledem, je však naděje, že se její projevy zmírní na minimum. Kombinace medikamentů, fototerapie a balneoterapie bývá i u nejtěžších forem lupenky účinná natolik, že řadu měsíců je kůže zklidněná a neprojevuje se jak vizuálně, tak bolestivostí. 

Vedle osvědčené klasické léčby mastmi, světlem, balneoterapií a celkově podávanými léky, je k dispozici tzv. biologická léčba. Její aplikace musí však být opatrná a je vyhrazena pouze pacientům s těžší formou nemoci. Doslova je se dá říci, že léčba lupenky se „šije na míru“ nejen podle onemocnění, ale i s ohledem na stav pacienta. Posledních několik let je známé, že těžká, neléčená psoriáza zkracuje život o 2-3 roky, což se týká více žen.

Zábaly země

Ve Smrdákách se léčí všechny formy psoriázy, atopické či chronické a profesionální ekzémy, dále pak i akné, z různých důvodů zrohovatění kůže nebo svrbivé kožní příznaky. Léčíme zde především veškeré kožní nemoci – jak u dětí, tak i u dospělých – a druhou naší doménou je léčba onemocnění kloubů. Podle něj se balneoterapeutický vliv místních koupelí vysvětluje biochemickým působeným sirovodíku na buněčné úrovni s působením na imunitu. Pro každého návštěvníka sestavuje lázeňský lékař na míru program s využitím sirné minerální vody a balneoterapie ze sirného bahna, vodoléčebné procedury, fyzikální léčby tepelnými světelnými a elektrickými přístroji nebo rehabilitačního cvičení.

Evropský sirný unikát
Naprostým unikátem je zdejší jedinečné přírodní bohatství – sirovodíková minerální voda, která vyvěrá z hloubi země, a sirné bahno s nejvyšším obsahem sirovodíku Evropě
(680 mg/litr). Tato přírodou vytvořená imunologicky účinná síra je ideálním pomocníkem při léčbě ekzémů, lupenky všech stádií a onemocnění pohybového aparátu.

Relaxace v mnoha podobách

  • Lázeňský pobyt založený na intenzivní komplexní léčbě je určen lidem postiženým lupenkou, nebo ekzémy a onemocněními pohybového aparátu. Intenzivní léčebný pobyt v lázních Smrdáky zahrnuje: ubytování, plnou penzi, vstupní a průběžné lékařské prohlídky a léčebné procedury jako minerální koupele, balneoterapie ze sirného bahna, vodoléčbu, speciální rehabilitaci, reflexní léčbu, masáže, elektroléčbu a ošetření speciálními mastmi
  • Odpočinkový program v přírodních léčebných koupelích Smrdáky je určen každému, kdo si chce prožít příjemnou a aktivní dovolenou. Lázně ve svém relaxačním programu nabízí ubytování, polopenzi (možnost plné penze), vstupní prohlídku lékařem, až dvě procedury denně jako balneoterapie z unikátního sirného bahna, sirné minerální koupele, vodoléčbu, speciální rehabilitace, reflexní léčbu nebo masáže.

Pobyty po doporučení odborným lékařem proplácí i většina českých zdravotních pojišťoven.

Více informací najdete na www.laznesmrdaky.sk, na infolince +421 (0)34 6575 101-5 nebo na e-mailu: reservations.smr@spasmrdaky.sk

Připravila: Zuzana

Foto: achiv

22.5. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků