Medicína

Zásady pro zdravé spaní

Sbírání lístečků

Spánek je pro lidské tělo jednou z nejdůležitějších částí dne. Tělo během něj regeneruje, nabíjí se energií a dostává čas na boj se stresem a se všemi možnými nemocemi, které ho mohou trápit. Dopřávat si hluboký a kvalitní spánek by mělo být prioritou každého z nás.

Nicméně se čím dál častěji objevují nešvary, které tělo vyvádějí z rovnováhy, a není poté možné dopřát mu tolik potřebný odpočinek. Přitom stačí dodržovat několik jednoduchých zásad, díky kterým se budete usínat bez problémů.


Seznamte se se spánkovou hygienou

Každé lidské tělo se dá vycvičit k tomu, že pozná, kdy je čas spát. Vytvořte si pevný rozvrh časů, ve kterých budete chodit spát i ráno vstávat. Snažte se rozvrh dodržovat nejen v týdnu, ale i o víkendu, pomůžete tak vašemu tělu vytvořit pravidelný rytmus, podle kterého se bude řídit. Zkuste si před spaním nastavit relaxační rituál, během kterého zklidníte mysl a bude pro vás určitým předělem mezi aktivní částí dne a spánkem.

Takovým rituálem může být večerní hygiena, čtení knihy nebo luštění křížovky.
Místnost, ve které spíte, by měla být tichá a dobře provětraná. I v zimních měsících si před spaním na pár chvil otevřete okno. Bude se vám mnohem lépe dýchat i usínat. Zkuste si také každý den lehce zacvičit, i krátká procházka s vámi udělá divy.


Telefon do postele nepatří

Potřebujete ráno brzy vstát? Nastavte si budík a telefon odložte do větší vzdálenosti od postele. Sledování obrazovky telefonu, tabletu nebo notebooku těsně před spaním vašemu spánku nijak neprospívá. Jasné světlo displeje totiž dává mozku pocit, že je stále den a měl by být aktivní.


To samé platí o kontrolování vašeho telefonu uprostřed noci. Pro případy, kdy se vzbudíte a netušíte, kolik je hodin, si do blízkosti postele umístěte hodiny. Ani vaše oči by totiž nepotěšil náhlý zásah jasného světla z mobilu.


Spánek léčí

Důležitost spánku by neměli podceňovat především nemocní a starší lidé. Kromě spánkové hygieny, je pro ně neméně klíčové mít kvalitní postel. Staří lidé mohou mít problémy se vstáváním z postele, otáčením se, sezením nebo jim obecně činí potíže najít pohodlnou polohu, při které by pro ně spánek byl tím pravým odpočinkem. Řešením mohou být polohovací postele od prověřené značky Meyra. Postele lze zcela jednoduše polohovat do žádané pozice, poskytují podporu zádům, hlavě i nohám. Dopřejí úlevu těm, kteří trpí bolestmi zad, sníženou hybností nebo artritidou. Polohovatelná lýtková část roštu také ulevuje od otoků díky tomu, že zlepšuje krevní oběh. Doplněna o správnou matraci postel zabraňuje i vzniku proleženin u dlouhodobě nemocných nebo pohybově limitovaných lidí.


Pokud i vy hledáte kvalitní polohovací postel pro sebe nebo své blízké, nebojte se vložit svou důvěru do společnosti Meyra. Ta je osvědčeným prodejcem zdravotních pomůcek nejen pro osoby s hendikepem nebo se sníženou pohyblivostí. Na českém trhu působí již od roku 1991.

KP
Foto: iStock
3. 11. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků