Můžete mít sebelepší účes, ale když se vám z pokožky hlavy odlupují nevzhledné šupinky kůže, zkazí to i ten nejlepší dojem. Proti lupům se dá bojovat správným výběrem kosmetiky, ale i úpravou životního stylu.
Lupy se vyskytují v suchých i mastných vlasech a může je mít na svědomí řada faktorů: stres, úzkost, psychické vypětí, špatná výživa s nedostatkem minerálů (selen, zinek)a vitamínů (zejména vitamíny skupiny B), strava bohatá na jednoduché cukry (limonády, cukroví, čokolády), nevhodná vlasová kosmetika (zvláště při častém mytí), nedostatečné oplachování šampónu nebo kondicionéru, studené počasí v kombinaci se suchým vzduchem doma či v zaměstnání, genetická dispozice, rozmnožení kvasinek a plísní v organismu, kožní onemocnění (seboroická dermatitida, lupénka, ekzém).
Čím o sobě dají lupy vědět
Pokožka hlavy je buď vysušená, nebo se naopak příliš mastí. Místy se vyskytují viditelná, začervenalá ložiska s odlupujícími se šupinkami. Kůže hlavy svědí, postižený se škrábe, snaží se lupů zbavit úporným kartáčováním, čímž situaci komplikuje: stav pokožky se zhoršuje a tvorba lupů je vyšší.
Lupy jsou vidět nejen na pokožce hlavy, ale mohou se uchytit po celé délce vlasů, a ty pak vypadají jako zasněžené. Také opadané šupinky kůže na oblečení postiženého dávají zprávu o tom, čím trpí.
Hledá se řešení na lupy
Když se objeví lupy, v první řadě sáhněte po vlasové kosmetice určené speciálně pro řešení těchto problémů. Vyzkoušet můžete například šampon Schauma Schauma Anti-Dandruff Lemongrass. Důkladně čistí vlasy i vlasovou pokožku a odstraňuje přebytečný maz, a zároveň už od prvního použití brání tvorbě lupů. Složení s obsahem pyrithion zinku a citronové trávy si účinně poradí s lupy a zabrání jejich výskytu až na 6 týdnů.
Zvolit lze i přírodní prostředky z receptářů našich babiček: šťávu z čerstvého citronu nebo březovou vodu, které se nanesou do vlasů a jemně vmasírují do pokožky. Při podezření na plísňovou příčinu je vhodné aplikovat do vlasů extrakt z grapefruitových jadýrek nebo Tee Tree Oil.
Doporučené potravinové doplňky:
- beta karoten, který podporuje regeneraci pokožky a chrání před UV zářením
- vitaminy skupiny B, které jsou známé svými pozitivními účinky na vlasy i na pleť. V přirozeném stavu se vyskytují například v pivovarských kvasnicích pangamin (obsahují i důležité minerály a stopové prvky)
- zinek a selen (například v hlívě ústřičné)
- lactobacily a probiotika, což jsou prospěšné bakterie vyrovnávající pH ve střevech a za-braňující šíření plísní v organizmu
- řasa chlorella s detoxikačními účinky
- pupalkový a brutnákový olej, které vedle dalších pozitiv zlepšují kvalitu pleti i vlasů
Nezapomenout jedno pro druhé
Aby se dostavil výsledek, musí být péče komplexní. Důležité je dbát na správný postup při mytí vlasů – obecně se doporučuje nechat šampón působit několik minut, poté ho spláchnout, znovu aplikovat a nakonec důkladně smýt vlažnou, nikoli horkou vodou.
Změnu musí zaznamenat i jídelníček: na jedné straně přinese omezení konzumace smažených a tučných jídel, mléka, sýrů, cukr, bílé mouky, čokolády, mořských živočichů, arašídů, na druhé straně výrazně přidá syrovou zeleninu.
Stejně důležité je omezení stresu (nebo alespoň jeho kompenzace dobrou relaxací)a posilování imunity organizmu. Pokud se ani po delší době stav nezlepší, je nutné navštívit dermatologa, který může odhalit závažnější kožní onemocnění, jehož projevem mohou lupy být.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
14. 10. 2019