Wellness

Zatočte s podzimní depkou

Sbírání lístečků

Na podzim nás často dostihnou černé myšlenky, deprese a pocity marnosti. Hoďte je za hlavu a zkuste si zlepšit náladu, přeci se nechcete až do jara trápit.

Chce to pohyb

Pořádně se oblékněte a hurá na procházku, nejlépe do přírody. Pár svižných kroků na čerstvém vzduchu vám jedině prospěje. Uvidíte, jak se s každým krokem budete cítit uvolněnější a svět bude hned o něco veselejší. Dobré je i cvičení v posilovně, aerobic, spinning nebo plavání. Že vám tenhle druh pohybu nic neříká? Zkuste se tedy zapsat na lekce salsy nebo břišních tanců. Tam si užijete spoustu legrace. Sportem samozřejmě také zpevníte tělo, zhubnete a budete se cítit líp.


Zázračné světlo

Jedním z důvodů podzimních a zimních depresí je nedostatek slunečního záření. Světlo totiž podporuje tvorbu hormonů (serotoninu a endorfinu) v mozku, které zvyšují dobrou náladu. Dopřejte si světelnou terapii. Na trhu jsou k dostání speciální lampy, které vyzařují velké množství bílého světla. Krokem z deprese může být i zimní dovolená v některé exotické destinaci. Prostě tam, kde je dostatek jasného slunce a letní nálady.


Najezte se

Čas od času si můžete dopřát dortík, kousek čokolády nebo jinou oblíbenou pochoutku. Ale na správnou výživu rozhodně nezapomínejte. V zimním období, kdy naše tělo postrádá dostatek slunečního záření, potřebujeme hodně plnohodnotných uhlohydrátů, které jsou doslova naší pohonnou látkou. Jejich síla je přeměňována na energii a udržuje dlouho pocit nasycení a dobré kondice. Jezte hodně brambor, těstovin, celozrnného pečiva a košťálové zeleniny. Naopak se snažte omezit kávu a kofeinové nápoje.


Barevné potěšení

Jak známo, na naši náladu mají velký vliv barvy. Nemusíte se zrovna pouštět do vymalování celého bytu, i když o tom třeba už dlouho přemýšlíte. Na protest zimní depresi se oblékněte do veselých a zářivých barev. Sáhněte po oranžovém svetru, žluté šále nebo světle zeleném tričku. Energii vám dodá také červená. Že zrovna v šatníku nic barevného nemáte? Možná bude pro začátek stačit, když si domů koupíte pestrou kytici tulipánů.


Udělejte si radost

V obchodech se to jen hemží slevami, tak toho využijte a zajděte si koupit něco hezkého na sebe nebo vás spíš potěší maličkost do bytu? Cestou z práce si udělejte čas a zajděte ke kadeřníkovi, na kosmetiku nebo manikúru. Prospěje vám i relaxační masáž. Nechte se zkrátka chvilku hýčkat. Po návratu domů si dopřejte voňavou relaxační koupel s levandulí nebo růžovým olejem a přemýšlejte nad tím, co vás čeká v nejbližších dnech nebo týdnech hezkého. A nezapomeňte si k tomu pustit CD s příjemnou hudbou. 

Text: Zuzana
Foto: iStock
10. 11. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků