Medicína

Žena po porodu: fyziologické změny

Zatímco dobu těhotenství lze z fyziologického hlediska považovat za stav pro ženu přirozený, poporodní období charakterizují hormonální změny. A nejen ony.

Podle gynekologa a porodníka doc. MUDr. Jozefa Záhumenského, PhD. po oplodnění postupně přebírá řídící funkci v těle ženy placenta, která je tkání plodu, i přes to produkuje mnoho hormonů. A po porodu plodu žena porodí také placentu a tím přichází o velký endokrinní orgán. Výsledek? V jejím organismu probíhají poměrně bouřlivé hormonální změny.


Za náladu můžou hormony

„Řídící funkci postupně přebírá zpět podvěsek mozkový. Prudký pokles estrogenů a progesteronu navodí sekreci prolaktinu, který v prsní žláze spustí tvorbu a vylučování mléka. Sekrece prolaktinu je řízená i přímo mozkem jako reflex na pláč dítěte a stimulaci bradavek. Hormon prolaktin potlačuje produkci hormonů, které stimulují vaječníky k ovulaci, ale v žádném případě nelze tento mechanismus působení přirovnat k mechanismu účinku antikoncepce,“ uvádí odborník. Kojení zkrátka není antikoncepce. Právě díky hormonálním změnám jsou ženy více citlivé a plačtivé. K tomu si ještě připočítejte poporodní stres, únavu a zpravidla málo spánku – pak není divu, že se mohou dostavit i psychické poruchy. Pokud si jich novopečená maminka nevšímá, upozorněte ji sami.


Močení a otoky

Záhy po porodu se dále můžou přihlásit problémy s močením. Proč? „Nadměrné roztažení močového měchýře v průběhu porodu vede ke snížení citlivosti a přechodně k problémům se stažením měchýře. Překážkou odtoku moči může být i otok močové trubice způsobený útlakem hlavičky. Personál porodnic proto sleduje a pátrá po případných problémech s vylučováním,“ říká odborník. Dnes už v mnoha případech lékaři také rovnou doporučují čerstvým maminkám rehabilitaci oblasti pánevního dna, aby se zamezilo případným potížím s únikem moči v pozdějším věku.

Mezi běžné poporodní změny patří i oteklé nohy. Jde však o přechodný stav, protože při porodu organismus přichází o určité množství krve a bílkovin. Díky tomu se krev „naředií“ a voda uniká z cév do nohou. Tady je však pomoc snadná; tohoto problému se brzy zbavíte větším příjmem bílkovin v potravě.


Péče o poranění

Pokud ženy rodí klasickou cestou, pak ve většině případů dochází k určitému vaginálnímu poranění. Jak to řešit? Zásadní je zvýšená hygiena, včetně sprchy po použití toalety, a opatrné vysušení ručníkem. Zpravidla vstřebatelné stehy samy vypadávají 7 až 10 dnů od ošetření. Ulevit od bolesti a současně podpořit hojení pomáhají hojivé oplachy (avšak krémy a jiné přípravky nepoužívejte). A v případě císařského řezu? Ani tuto ránu podle lékaře není dobré potírat mastmi a krémy a opět se spolehněte na šetrnou hygiena – omytí mýdlem a pečlivé vysušení. „U silnější přední břišní stěny je vhodné až do úplného vysušení ponechat ránu dýchat a břicho jemně nadzvednout. Personál v nemocnici rodičku upozorní, zda jsou stehy vstřebatelné, nebo se musí odstranit, nejčastěji kolem sedmého pooperačního dne.“


Různé projevy menstruace

Běžně žena nemusí během celého kojení menstruovat, ale někdy dochází k neovulační krvácení, které může být nepravidelné a různé intenzity, i silnější. A další ženy zase menstruují pravidelně i při kojení. Všechno je možné, proto se v žádném případě nenechte znervóznit, že zrovna u vás tělo reaguje jinak.

A totéž platí i v případě, kdy zase začít se sexuálním aktivitou. Před lety se tradovalo, že můžete nejdříve po šestinedělí, avšak podle lékaře žádná studie neprokázala negativní vliv dřívějšího začátku sexuálního života. Všechno tedy závisí na vás, na tom, jak se cítíte. A tak by to mělo platit v každém případě.
 

Připravila: Marcela
Foto: iStock
25. 6. 2019
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků