Východní medicína zná ženšen pravý už několik tisíciletí, kdy se mu přezdívalo kořen života, zázrak přírody nebo božská tráva. Pravdou je, že blahodárně působí na celý organismus. Můžete ho využít pro posílení imunity, abyste se lépe ubránili chřipkám a nachlazení.
Co nám nabízí
Kořen ženšenu pravého obsahuje hlavně glykosidy a polysacharidy, z dalších látek nabízí aminokyseliny, silice, peptidy, vitamíny, flavonoidy a minerály. Moderní medicína si ženšenu cení jako takzvaného adaptogenního prostředku, který zvyšuje fyzickou i psychickou kondici. Mimo jiné se uvádí, že podporuje práci nervového a hormonálního systému, zlepšuje metabolismus i funkci jater. Má regulovat hladinu krevního cukru i krevní tlak, působit jako antistresor, zlepšovat funkce mozku a tedy i samotnou paměť. Pomůže vám, potřebujete-li se zbavit únavy, ale vsaďte na něj i tehdy, když vás trápí kožní problémy (urychluje jejich hojení). Rovněž se prokázalo i protinádorové působení, ale spolehnout se na jeho léčivé schopnosti lze i při mnoha jiných zdravotních neduzích.
Jak ho používat
Ženšenové produkty se prodávají v obchodech se zdravou výživou nebo i lékárnách v mnoha formách, ať už jde o tablety, tinktury, sirupy, speciální medy. K dostání jsou také mnohé kosmetické výrobky s obsahem ženšenu, například pleťové vody, pleťová mléka, masti nebo krémy, mýdla a třeba i šampóny.
Ochutnali jste už polévku se ženšenem? Pokud ne, zkuste to po vzoru Číňanů, kteří do zeleninové přidávají na jednu porci 1 g suchého kořene. V Asii je běžné i kandování (kandovaný ženšen podobně jako třeba sušenky se ženšenem lze koupit i u nás) nebo výroba vín a pálenek. Drcený kořen se také přisypává do čajů.
Připravila: Věra Hájková