Diabetes patří k celosvětově obávaným civilizačním chorobám, na které se v minulosti umíralo. Moderní způsoby léčby dnes však umožňují pacientům žít kvalitní život.
Podle webu my.clevelandclinic.org společným problémem pacientů s cukrovkou je nedostatečná produkce inzulínu. Jde o důležitý hormon, který se tvoří ve slinivce a hraje klíčovou roli při regulaci cukru v krvi. Diabetes mellitus dělíme na dva základní typy, diabetes 1. a 2. typu. V čem se liší? Diabetes 1.typu je autoimunitní choroba, při níž jsou pacienti závislí na příjmu inzulínu. Diabetes 2. typu je spíše důsledkem nezdravého způsobu života a obezity. Slinivka těchto diabetiků sice inzulín produkuje, ale tělo na něj přestalo reagovat. I když léčba cukrovky závisí na tom, o jaký typ se jedná, existují společné způsoby léčby i určitá obecná pravidla, kterými by se měl každý diabetik řídit.
Zdravý životní styl
Podle National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases pokud trpíme diabetem, rozhodně by naše strava měla být vyvážená a především zdravá. Každý diabetik by měl úplně zapomenout na veškeré sladkosti, tučné maso a mléčné výrobky, uzeniny a alkohol. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu a obiloviny. Neméně důležitý je i pohyb a psychická pohoda. Neustálý stres může vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi a k celkovému zhoršení zdravotního stavu.
Farmakologická léčba
Podle webu www.nzip.cz je součástí léčby diabetiků užívání perorálních antidiabetik. Jde o léky, jež snižují různými mechanizmy hladinu cukru v krvi. V případě, že není podávání těchto léků účinné, je nutné přistoupit k podávání některého typu inzulinu. V posledních letech se forma aplikace tohoto hormonu hodně změnila. Zatímco dříve byli lidé odkázáni pouze na injekční stříkačky, kdy se jehly musely vyvařovat, dnes si většina diabetiků píchá inzulin do těla o poznání snadněji. Výběr mezi aplikátory je poměrně široký a závisí na typu inzulinu, který budete užívat.
Dlouhodobé zdravotní komplikace
Podle webu www.nzip.cz se cukrovka se většinou v počátečním stadiu nijak výrazně neprojevuje. Po řadě let onemocnění diabetem může u některých pacientů docházet k rozvoji charakteristických příznaků. Jde nejčastěji o chronické poškození ledvin, očí, aterosklerózu s nebezpečím gangrény dolních končetin, časté infekce nebo nervové poruchy. Zvyšuje se rovněž náchylnost k srdečním onemocněním a k vzestupu krevního tlaku.
Připravila: Věra Hájková