Medicína

5 důvodů ochrany před vnitřními parazity

Sbírání lístečků

Jsou pro vás vším a vy pro ně též. Proto by bylo dobré svým domácím mazlíčkům poskytovat jen to nejlepší. My jsme pro vás připravili deset důvodů, proč chránit svého psa či kočku před vnitřními parazity. K těm se nám vyjádřil MVDr. Václav Bartoš z Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové

1.      Průběžná ochrana

Pravidelnou ochranou před vnitřními parazity, předejdete mnoha nepříjemnostem, které mohou nastat.

2.      Průběžnou ochranou chráníte i sebe

Červi psů a koček jsou rizikem i pro vás. I my můžeme být napadeni parazity – škrkavka, tasemnice či měchovci. Následkem pozření vajíčka škrkavky psí, můžeme onemocnět třeba larvální toxokarózou. Ta představuje riziko pro – oči a orgány. Larva měchovce psího může způsobit zanícení míst na naší pokožce a bolestivé projevy. Jedním ze základních rizik je fakt, že povědomí o možnosti nákazy některým z parazitárních onemocnění přenosných ze zvířete na člověka je poměrně nízké.  Z toho důvodu mohou být pak příznaky projevující se u člověka přičítány jiným sezónním onemocněním. Snadno tak může dojít k situaci, kdy není onemocnění vůbec diagnostikováno. Což někdy nemusí přinášet nebezpečné následky, ale jindy naopak ano a velmi vážné. Nákaza může totiž probíhat i bez příznaků. Výskyt onemocnění způsobených vnitřními parazity u člověka není na našem území nijak alarmující a vysoký. Přesto zde rizika reálně existují. Z 8 000 zkoumaných osob bylo v předešlých letech u 720 z nich prokázáno onemocnění larvální toxokarózou – onemocnění způsobené škrkavkou psí. Situaci v sousedním Rakousku dokumentovala studie, která přišla s tvrzením, že larvami škrkavek je napaden každý třicátý člověk.

 

3.      Děti jsou nejsnadnějším terčem

Právě děti se velmi rády se zvířaty mazlí. A stejně tak jako dospělé i je potěší, když jim jejich pes kamarádsky olízne ruku, kterou si však poté tak rády strkají do pusy. Mohou tak snadno pozřít blechu, která se může stát zdrojem nákazy tasemnicí.

 

4.      Vnitřní paraziti jsou nenápadní a škodí

Škrkavky dorůstají v těle zvířete do délky 5 až 15 cm. V okolí zvířete škodí v podobě infekčních vajíček. Ta se do okolí zvířete dostávají prostřednictvím trusu infikovaného psa či kočky. Tato vajíčka jsou pouhým okem neviditelná a představují hrozbu trvající až několik let, po něž jsou schopna v okolním prostředí přežívat, aniž by se zmenšovala jejich infekčnost.  

 

 

5.      Zvířata jsou oproti tomu vnitřními parazity napadena skoro vždy

Až 90 % štěňat a koťat je vnitřními parazity napadeno již ve svém raném věku. Štěňata jsou nakažena od své matky již v průběhu její březosti a následně i sáním mateřského mléka. Koťata jsou vnitřními parazity napadena v podstatě okamžitě po svém narození, neboť parazité pronikají do mateřského mléka, prostřednictvím něhož se dostávají do těla kotěte. Z toho důvodu je nezbytné nepodcenit ochranu před vnitřními parazity hned v počátku života zvířete. Štěňata lze chránit již od jejich druhého týdne života a kočky od týdne čtvrtého.

 

Autor: MVDr. Václav Bartoš, Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové
Foto: Archiv redakce

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků