Wellness

5 jarních rad pro vaše zdraví

Sbírání lístečků

Chmurné zimní počasí skončilo. Pryč tedy s nachlazením a špatnou náladou! Užijte si slunečné dny, nadýchejte se čerstvého jarního vzduchu, očistěte své tělo a udělejte si „generální opravu“.

1. Pochodem vchod!

Nejste fanouškem joggingu ani sálových sportů? Nevadí, prostě choďte! Je to skvělý způsob, jak pročistit hlavu a okysličit tělo. A teď je to správné období začít!


Najděte si klidné místo, vezměte si pohodlné tenisky a vydejte se na 30 minutovou svižnou procházku. Ze začátku to není tak snadné, ale nepřepínejte se, jděte si svým tempem a poté zvyšujte rychlost.

Denně choďte po schodech namísto využívání výtahu. Auto si nechte třeba na větší nákupy a raději…. choďte.


Motivace: použijte krokoměr nebo náramek, který počítá kroky, vzdálenost a také množství vynaložených kalorii.

2. Dýchejte!

Dýchání je spojeno s emocemi. Jen si všimněte, že když jste například ve stresu, Váš dech se zkrátí a je více povrchní. Ovládnutí dýchání je základem relaxační techniky. Pomůže vám zmírnit stres a snížit úzkost.

Typ na cvičení: Nadechněte se zhluboka nosem, rozšiřte své břicho a poté pomalu vydechněte ústy. Takto se nadechněte a vydechněte 4krát až 5krát. Uvidíte, že za pár minut budete klidní. Dle potřeby provádějte toto cvičení tolikrát během dne, kolikrát potřebujete.

3. Detoxikujte!

Detoxikace je v módě. Cílem je očistit tělo od nahromaděných toxinů a znovuzískat energii.

Spočívá v konzumaci potravin, které stimulují vylučování. Vsaďte na zeleninu a ovoce s močopudnými účinky jako je ananas, grapefruit, artyčok, chřest, černá ředkev, petržel … Taktéž se nevyhýbejte nízkotučným potravinám a potravinám se sníženým obsahem cukru.

Zapomeňte na nějaké odříkání či půst, který by mohl vést jen k poškození organismu, a pak pod vlivem hladu riskujete, že sníte cokoli a budete se přejídat, což opravdu není cílem detoxikace.

4. Celozrnné potraviny v jídelníčku

Celozrnné obilniny jsou trumfem na Vašem talíři. Pšenice, rýže, ječmen, merlík a další jsou bohaté na sacharidy pro energii a rostlinné bílkoviny prospěšné Vašim svalům. Taktéž obsahují více vlákniny a živiny, vitamin B a E, magnézium a zinek… než obiloviny rafinované (které mají vyšší obsah škrobu a méně vlákniny).
Celozrnné potraviny vás více nasytí. Zahrňte je alespoň jednou denně do vašeho jídelníčku ve formě celozrnného chleba, sušenek či těstovin. V současné době je výběr téměř neomezený.


Rada: preferujte celozrnné potraviny bio-kvality.

5. Dobrou noc!

Jak se udržet ve formě? Dostatečně spěte!


Spánek je „opravář“ regenerující buňky. Spánkem taktéž regulujete náladu a stimulujete imunitní systém. Šest nebo osm hodin, to záleží na každém z Vás. Každý určitě ví, kolik času potřebuje na „obnovení se“.

Rady na závěr:

  • Nepřehřívejte pokoj, ve kterém spíte. 19°C je ideální pro zdravý spánek.
  • Choďte spát vždy ve stejnou dobu.
  • Po 16 hodině se vyhněte stimulantům jako je káva, čaj a sladké nápoje na bázi kofeinu.
  • Nesportujte do pozdních večerních hodin.

 

Další tipy na hubnutí najdete na adrese www.siluetadoleta.cz/rubrika/clanky/.

 

Komerční prezentace
Foto: iStock
4. 4. 2018

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků