Wellness

Budujte imunitu a zůstaňte zdraví. Začněte malými krůčky

Sbírání lístečků

Prožíváme náročné období a imunitní systém bychom nejraději ukryli před poletujícím virem. Pojďme imunitu raději správně nakopnout. Jak na to?

Stres může být i prospěšný, ten chronický ale odbourejte

„Já mám prostě špatnou imunitu, zase na mě skočila rýmička, nemůžu za to,” odpovídáme často přátelům. Ruku na srdce, kdo se v tom vidí? Na imunitě přitom můžeme pracovat. Do jisté míry totiž odráží náš životní styl a psychické rozpoložení.

Hodně ji ovlivňuje stres. Rozlišujme přitom stres akutní a chronický. Ten akutní může být i prospěšný. Pokud se například otužujete a vystavujete tělo krátkým ledovým sprchám, váš organismus se dostává do stresové situace. Ta je ale v tomto případě užitečná a z dlouhodobého hlediska pozitivně ovlivňuje obranyschopnost, protože zvyšuje množství buněk, které zodpovídají za imunitní odpověď těla.

Studená sprcha pomáhá ovlivňovat obranyschopnost

Studená sprcha pomáhá ovlivňovat obranyschopnost

Opačně je to v případě chronického stresu, který neprospívá nikomu. Dlouhodobé vypětí zná každý, kdo se pravidelně trápí v práci, řeší vztahové nebo jiné problémy. Hladina hormonu kortizolu je vyšší, což negativně ovlivňuje například naši sportovní výkonnost. Špatně působí také na pozornost, paměť, sexuální apetit a celkovou chuť k životu, která často vede až k syndromu vyhoření.


Pokud podobné situace prožíváte, dýchejte. Dech vám pomůže usměrnit prožívání stresu. Vyzkoušejte meditaci nebo se alespoň pár vteřin soustřeďte na hluboký dech.

Zaujměte polohu, ve které se cítíte nejpříjemněji. Myšlenky nechte plynout, zvolna vydechněte a proveďte pomalý nádech, u kterého počítejte od jedné do čtyř. Následně zadržte dech a znovu počítejte stejným způsobem. U dalšího počítání pomalu vydechujte. Nejde o to se přidusit, ale rozvolnit napětí a úzkost. Opakujte po dobu několika minut. Uvidíte, že rozdíl ucítíte velmi rychle.

 

Uvolnění stresu dýcháním

Uvolnění stresu dýcháním

 

Spánek není ztráta času, seřiďte svoje vnitřní hodiny

Dlouhodobý stres také negativně ovlivňuje spánek, který potřebujeme pro správnou funkci imunity. Nekonečné sezení doma navíc svádí k ponocování, které často vyplňujeme seriálovým maratonem nebo hraním her.

Využijte naopak aktuální dobu a objevte svůj ideální čas vstávání a usínání. Zhasínejte 8 hodin před plánovaným ranním probuzením. A to i v případě, že se vám nechce spát. Odstraňte z dohledu veškeré umělé světlo. Pokud například potřebujete pracovat na počítači, nechte ho svítit pouze slabě v teplých tónech.

Vyladění vnitřních hodin pomůže samotné imunitě, budete také ale více soustředění a nebude vám chybět energie.


Zařaďte kvalitní potraviny a pravidelně se hýbejte

Do imunity se promítá i správná výživa. O to víc, když jsme teď většinu času zavření doma. Nemusíte jíst jako fitness sportovec, zkuste ale porozumět tomu, v čem jsou jednotlivé potraviny důležité a naopak. Neexistuje žádná magická surovina, která vás ochrání před onemocněním, ale imunitu můžete posilovat denně tím, že:
 

  • Budete jíst kvalitní bílkoviny (hovězí, kuřecí a rybí maso, vejce nebo třeba mléčné výrobky jako je tvaroh, bílé jogurty či cottage sýr)
  • Zařadíte do jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce (podle Společnosti pro výživu alespoň 600 g včetně tepelně upravené varianty a poměr zeleniny a ovoce by měl být přibližně 2:1)
  • Doplníte vitamín C a D (vitamín C se hojně vyskytuje v citrusech, jako je pomeranč nebo grapefruit, ale také v brokolici, vitamín D najdete například v lososu, tučných sýrech či ovesných vločkách)


Nezapomeňte na pohyb, který je neoddělitelnou součástí dobré imunity a lepšího psychického rozpoložení. Někdy stačí i rychlé protažení nebo obyčejná procházka. Dny jsou sice chladnější, když si ale obléknete kvalitní outdoorovou bundusoftshellové kalhoty, zvládnete vycházku kolem vašeho domu i výstup na Sněžku.

Pohyb přispívá k posílení imunity a dobrému psychickému rozpoložení

Pohyb přispívá k posílení imunity a dobrému psychickému rozpoložení

Co říct závěrem? Netlačte na sebe. Každá malá změna je lepší než žádná.
 

 

Komerční prezentace
Autor:Pavla Melenová
Foto: Shop Kilpi

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků