Jde o nejcennější lidský smysl, vždyť zrakem přijímáme dokonce až 80% vjemů z okolí. Přesto na své oči často zapomínáme. Zaslouží si však naši péči, protože s přibývajícím věkem se kvalita zraku mění k horšímu.
Kvalitu našeho zraku může ovlivňovat celá řada faktorů, pokud vynecháme dioptrické vady či zhoršení zraku vlivem různých nemocí (cukrovka, vysoký krevní talk apod.), je velmi významným faktorem právě náš věk a také životný styl. Jeho součástí jsou pracovní návyky, tedy přetížení očí při práci na počítačích, dlouhodobá práce do blízka, práce ve zhoršených podmínkách osvětlení (šero, noc) nebo naopak za intenzivního slunečního svitu. Mezi nepříznivé faktory dále patří znečištěné prostředí, nesprávné používání klimatizace nebo špatná kvalita osvětlení umělého. Problémy může působit dlouhodobé řízení motorových vozidel. Mezi problémové životní návyky patří špatné návyky stravování vedoucí k obezitě, kouření, nadměrné požívání alkoholických nápojů, nedostatek pohybu a špatná a nedostatečná regenerace.
Tipy pro zdravý zrak
Stačí pár minut očních cviků v průběhu dne, v létě nosit sluneční brýle a také dopřát očím správnou výživu. Tak jako celý organismus, tak také oči stárnou. „Pokud chceme jejich dobrou funkci udržet co nejdéle, musíme se o ně správně postarat a to vytvořením dobrých pracovních a životních návyků. Vyvážená strava bohatá na antioxidační vitamíny a minerály prospívá nejen očím, ale celému organismu. Mezi antioxidanty patří např. vitamíny A, C, E a minerály zinek a selen nebo také karotenoidy“, říká MUDr. Stanislav Červenka.
Kde najdeme karotenoidy? Vsaďte hlavně na zeleninu. Vybírejte především mrkev, brokolici, kapustu, kukuřici, listový salát, čerstvý špenát, rajčata a zelené fazolky. Karotenoidy absorbují, podobně jako ochranný světelný filtr, ultrafialové záření a pomáhají tak chránit citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vysoká koncentrace karotenoidů v oku klesá s přibývajícím věkem.
Známy jsou i blahodárné účinky některých rostlinných extraktů na náš zrak. V tradiční lidové medicíně jsou často používány například borůvky nebo světlík lékařský.
Potravu nepotřebujeme pouze proto, abychom byli sytí, ale především jako zdroje dostatečných výživných látek pro náš organismus. Množství a složení potravy rozhoduje nejen o tom, zda budeme štíhlí nebo silní, ale má také zásadní vliv na naše zdraví. V západním světě sice lidé netrpí podvýživou z nedostatku jídla, avšak nedostatkem tělu prospěšných látek ano.
Chce to trochu omega 3 kyseliny
Další efektivní způsob jak zlepšit kvalitu zraku je napumpovat tělo nenasycenými mastnými kyselinami – Omega 3. Příjem těchto kyselin je jedním z nejjednodušších a zároveň nejefektivnějších způsobů, jakým lze celkově zlepšit svůj zdravotní stav. Pokud chcete dosáhnout správného množství omega-3 bez doplňků stravy, měli byste do svého jídelníčku zařadit tyto potraviny – ryby, lněné nebo chia semínka, kiwi, maso a vejce. Omega 3 je důležitá ve všech etapách našeho života. Pro děti, těhotné ženy, lidi v produktivním věku i seniory.
„Nakonec jen dodám, že by každý jedinec měl po 40tém roce života pravidelně navštěvovat očního specialistu a to 1x ročně“, řekl MUDr. Stanislav Červenka.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
16. 11. 2020