Medicína

Jak se vypořádat s bolestí kloubů

Sbírání lístečků

Bolesti kloubů patří mezi běžné zdravotní obtíže. Ve vyšším věku za nimi často stojí artróza, u mladších lidí bývají příčinou zejména zranění. Zatímco po zranění stačí nějakou chvíli počkat, při artróze bolí klouby častěji – například při změně atmosférického tlaku. V obou případech vás však bude zajímat nejvíce to, jak se nepříjemné bolesti zbavit.

Ať už vás bolí rameno, koleno nebo třeba bok, dejte tomu čas. Vyzkoušejte nejdříve domácí léčbu, a pokud by potíže po několika týdnech neustávaly, obraťte se na lékaře.


Zkuste léky proti bolesti

Léky na klouby, masti a gely pro úlevu vám určitě pomohou. Nemusíte kvůli nim chodit k doktorovi, v lékárně vám je dají bez předpisu. Nepoužívejte je ovšem dlouhodobě. Jestli po dvou týdnech nepomohou, raději navštivte ordinaci odborníka. Přestože vzít si prášek nebo si namazat koleno mastí je to nejjednodušší, co můžete udělat, existují i jiné možnosti.


Vsaďte na babské rady

Lidé se v posledních letech čím dál více obrací k přírodě, tak proč to nezkusit i při bolesti kloubů? Doporučuje se například borovicová koupel, obklad z kostivalu lékařského či ze syrového bílého zelí. Uleví vám prý i pití čaje ze zázvoru lékařského nebo kopřiv. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří by kopřivový čaj a podobné bylinné odvary nikdy nepozřeli, možná se vám bude líbit ještě jedna lidová rada – jíst gumové bonbóny. Ty totiž doplňují tkáň v kloubech.


Protáhněte se

Sporty jsou dobré, pokud je děláte na rekreační úrovni. Zaměřujte se ale na ty, které nezatěžují klouby (např. cyklistiku, plavání, běžecké lyžování), vyhněte se naopak basketbalu, florbalu a dalším, co se hrají na parketách či palubové podlaze.
Případně se naučte pár cviků, které můžete provádět kdekoliv a kdykoliv vás budou klouby bolet.

Tipy na takové cviky najdete na: www.olfen.cz/bolest-kloubu.php.

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků