Wellness

Jezdíte rádi na hory?

A brázdíte pak lyžařské svahy raději na lyžích nebo na snowboardu? Vám všem si nyní dovolíme připomenout řadu zásad, které byste měli dodržet. V zájmu zdraví – svého i ostatních.

Mezinárodní lyžařská federace vydala desatero rad pro lyžaře a snowboardisty, jak by se měli chovat na sjezdových tratích. A přestože všelijakých pravidel a nařízení máme patrně všichni dost v běžném životě, a na horách si zpravidla chceme odpočinout. Ať už jezdíte na lyžích nebo na snowboardu, vyplatí se je dodržovat.


1. Brát ohled na ostatní

Chovejte se tak, abyste neohrožovali a nepoškozovali někoho jiného. Šermířské hrátky s hůlkami a podobné kratochvíle si na sjezdovce zkrátka musíte odpustit.


2. Zvládnout rychlost a způsob jízdy

Dodržujte dostatečnou vzdálenost od ostatních (na dohled) a to tak, abyste dokázali v případě potřeby včas brzdit. Rychlost a způsob jízdy přizpůsobte svým schopnostem a také terénu, sněhovým a povětrnostním podmínkám i hustotě provozu. Když je horší počasí (mlha) nebo nevidíte do zatáčky, raději zpomalte.

3. Volba jízdní stopy

Pokud přijíždíte zezadu k dalším lyžařům/snowboardistům, musíte zvolit takovou jízdní stopu, abyste je neohrozili. Při jízdě je tedy třeba sledovat, i jak reagují předjíždění – aby vám ve snaze uhnout naopak třeba „neskočili“ do cesty, a vy jste stihli správně zareagovat.

4. Předjíždění

Předjíždět se smí ze shora nebo ze zdola, zprava nebo zleva, ovšem jen s takovou vzdáleností, která ponechává předjížděnému lyžaři/snowboardistovi dostatečný prostor pro všechny jeho pohyby. Při předjíždění sledujte nejen situaci před vámi, ale také po stranách.

5. Vjíždění a rozjíždění

Chcete vjet na sjezdovku? Nebo jste se na chvíli zastavili a znovu se rozjíždíte? Či se hodláte vydat kousek nahoru třeba za kamarádem, který upadl? Ve všech těchto případech si nejdříve zkontrolujte, zda byste tím nemohli někoho ohrozit – podívejte se jak nahoru na svah, tak z něj dolů. Ostatně nejen lyžaři nebo snowboardisté, ale například i skútr vám může neplánovaně zkřížit cestu.

6. Zastavení

Zastavit se jen tak na pokec můžete v kavárně, ne však na sjezdovce. Každý lyžař a snowboardista tedy musí zabránit tomu, aby se v jiných než nouzových situacích (pád, pomoc druhému) zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdovky. Když upadnete, neberte to jako důvod k obveselování okolí, ale snažte se co nejrychleji vstát a uvolnit místo.

7. Výstup a sestup

Pokud musíte stoupat nahoru nebo sestupovat dolů pěšky (když vám třeba při jízdě upadne rukavice a podobně), zásadně používejte okraj sjezdovky. A vždy si dávejte pozor, kdo jede shora.

8. Respektování značek a znamení

Každý lyžař a snowboardista musí dbát na značení a na signalizaci, oboje má svůj smysl. Je to stejné, jako kdybyste byli účastníky silničního provozu – na silnicích také dodržujete daná pravidla.

9. Poskytování pomoci

Při nehodách nasjezdovkách jste povinni poskytnout pomoc tomu, kdo ji potřebuje. Ostatně může se to přihodit každému – třeba zítra oceníte pomoc od druhých zase vy. Pokud si netroufáte na nějaký zásah, hlídejte základní životní funkce a okamžitě kontaktujte záchranáře. Rovněž byste měli místo nehody viditelně označit, například lyžemi zapíchnutými do sněhu křížem.

10. Povinnost prokázat se

Víte, že v případě nehody – ať už jste účastník nebo svědek, jste povinni na vyžádání uvést své osobní údaje? Ujet pryč se nevyplácí.
 

Připravila: Marcela
Foto: iStock
19. 1. 2017
 


Diskuze: příspěvků