Většina z nás si z hodin biologie pamatuje, že ledviny jsou párový orgán umístěný kdesi v oblasti beder a jsou zodpovědné za vylučování odpadních látek z těla. Je to samozřejmě pravda, ale tak jednoduché to není. Každopádně když ledviny onemocní, může to znamenat ohrožení našeho života.
Ledviny jsou zodpovědné nejen za vylučování odpadních látek metabolizmu a látkovou výměnu, ale zajišťují také stabilitu vody a minerálů v organizmu, stabilitu kostního metabolizmu a krevního tlaku. Také se v nich tvoří některé důležité hormony ovlivňující tvorbu červených krvinek. Zkrátka bez nich bychom žít nemohli.
Stupně postižení ledvin
Nefungují-li ledviny tak, jak mají, označují tento stav odborníci souhrnným pojmem onemocnění ledvin. Je to název pro jakoukoli nemoc, která vede k nedostatečné funkci ledvin nebo dokonce ledvinnému selhání. Lékaři rozdělují onemocnění ledvin do 5 stupňů, jež zahrnují různé stupně ledvinné nedostatečnosti (snížené funkci ledvin) až po ledvinné selhání.
Varovné signály fubgování ledvin
Jestliže ledviny nefungují tak, jak mají, v těle se hromadí odpadní látky, což vede k řadě problémů. Dochází ke zvýšení krevního tlaku, poruchám složení krve, ke zvýšení kyselosti krve, pacient může rovněž trpět chudokrevností. Organizmu chybí také vitamin D.
Zpozornět byste měli, pokud se u vás projevují tyto příznaky:
- zadržování tekutin v těle, časté a bolestivé močení, tmavá barva moči, hnis nebo krev v moči
- nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu
- bolest v zádech zejména v bederní krajině, bolest v tříslech
- otoky kotníků, rukou a obličeje
- únava, svědění a kožní vyrážky, dušnost
- poruchy srdečního rytmu či vědomí, což odborníci nazývají latinky urémie (česky přítomnost moče v krvi).
Slovo má odborník
Onemocnění ledvin se léčí podle příčiny choroby. Často se však choroba nedá úplně vyléčit, jen zpomalit. Cílem léčby je zajistit pacientovi, aby se cítil co nejlépe a ledviny „vydržely“ fungovat co nejdéle. V případě, že dojde k ledvinnému selhání, je nezbytně nutné činnost tohoto orgánu nahradit. Odborníci mají dvě možnosti náhrady funkce ledvin:
- Transplantace ledviny – je sice tou nejlepší formou náhrady, ale jejímu provedení brání buď fakt, že není k dispozici vhodná ledvina od dárce, nebo existují další překážky. Například vysoký věk pacienta, ale může jí být závažné neřešitelné onemocnění srdce a cév, nádorové nebo infekční onemocnění.
- Dialýza – jde o náhradu funkce ledvin „čištěním“ krve pomocí přístrojů. V Česku ji ročně absolvuje více než 11 000 pacientů. Existují dva typy dialýzy, z nichž každá má svá pro a proti:
- Břišní (pobřišnicová), při níž se krev čistí od odpadních látek přes tenkou hadičku zavedenou do břišní stěny. Lze ji provádět i doma a k lékaři chodit jednou za 4-6 týdnů na kontrolu. To přináší pohodlí a může zlepšovat psychiku pacienta. Na druhou stranu se mimo jiné zvyšuje riziko infekce.
- Hemodialýza, která je založena na odstranění odpadních látek z krve a probíhá mimo organizmus. Poskytuje užší kontakt s lékařem, což mnozí lidé vnímají jako výhodu. Pacienti mnohdy nejsou schopni provádět léčbu sami a raději se svěřují do rukou specialisty.
Nové trendy v léčbě ledvin
Průlomovým způsobem dialýzy je vysokoobjemová hemodiafiltrace, díky níž lze z krve odstranit ještě více nečistot, než u dosavadních běžných způsobů léčby. Pacienti nejsou sice ušetřeni docházení do zdravotnického zařízení, kde musí podstoupit zhruba pětihodinovou proceduru. Nicméně přináší jim velké výhody. Tato metoda dokáže tlumit časté průvodní jevy „obyčejné“ léčby, jako jsou svalové křeče, bolesti hlavy, zvracení a pokles krevního tlaku.
Text: Zuzana
Foto: iStock
10. 11. 2017