Wellness

Když se děti bojí

Obavy z něčeho cizího a neznámého jsou běžnou součástí života každého z nás. Někdy se z nich ale stane velký problém.

Některé formy strachu jsou normální a projde si jimi každé dítě. Příkladem je obava ze ztráty kontaktu s maminkou, kterou zažívají děti v prvním roce života. Předškoláci zase někdy špatně odlišují fantazii od reality, a tak je děsí nejrůznější strašidla z pohádek. Jde o obavy, které většinou samy odezní. Pak ale existují strachy, které přerostou do takových rozměrů, že je děti bez naší pomoci nezvládnou. Jsou to fobie, které mohou být stejné jako u dospělých.


O co jde?

Třeba o obrovský a nepřekonatelný strach z pavouků, hadů, zvířat, lékařů, uzavřených prostor, nebo fobie ze tmy, která je pro děti typická. Chorobný strach dokáže člověka doslova paralyzovat. Vypořádat se s ním není jednoduché pro dospělého, natož pak pro malého človíčka, který nechápe, co se s ním děje. Příčiny fobií není vůbec jednoduché odhalit. Často je to nepříjemný zážitek z raného dětství, který si už ani nepamatujeme. Někteří odborníci tvrdí, že svoji roli hraje i dědičnost.


Jak s nimi bojovat? 

Ať už dítě trpí jakoukoli formou panického strachu, rozhodně jeho problém nepodceňujte. Snažte se ho pochopit a dobře naslouchat tomu, co ho trápí. Rozumné vysvětlování na překonání fobie nestačí. Nejdůležitější je najít příčiny strachu a dojít k tomu, aby dítě znovu získalo pocit bezpečí. Pokud fobie ovládá jeho život, omezuje jeho hry a znemožňuje mu dělat věci, ze kterých mělo radost, vyhledejte pomoc odborníka – dětského psychologa. V každém případě dítě netrestejte a nic nevyčítejte. Naopak. Vaše ratolest musí vědět, že jste tady pro něj a vždycky budete stát na jeho straně.

  • Mami rozsviť. Dítě nechce večer zhasnout. Převaluje se, v noci se často budí, je neklidné a křičí ze spánku. Pokud jsou takové situace u vás doma časté, váš potomek zřejmě trpí fobií ze tmy. Snažte se uklidňovat dítě před spaním svoji přítomností. Povídejte si s ním, nebo přečtěte pohádku. Netrvejte na tom, že bude zhasnuto, světlo třeba jen přitlumte a dveře do pokojíčku nechte otevřené.
  • K doktorovi ne! Strach z bílého pláště se utváří na základě vlastní zkušenosti. Děti se bojí nejen bolesti a injekcí, ale i bezmoci. Před každou návštěvou ordinace se vyplatí malého pacienta preventivně připravit. Klidně a pravdivě mu vysvětlíme, co ho čeká, můžeme třeba přislíbit i malý dáreček za statečnost.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
7. 3. 2019


Diskuze: příspěvků