Medicína

Léčba a prevence kožních nemocí

Sbírání lístečků

Kožní nemoci umějí člověka hodně potrápit. Nejenže bývají většinou doprovázeny nepříjemným pálením nebo svěděním, navíc postižené místo často vypadá velmi nevzhledně.

Těžkou hlavu pak máme nejen z nemoci samotné, ale z jejich estetických dopadů. Pokud netrpíte chronickou kožní nemocí, naštěstí existuje účinná prevence, díky které bude pro vás toto slovní spojení cizím výrazem. Pokud by si vás kožní nemoc přeci jen našla, naštěstí vám v lékárně dokážou nabídnout účinné řešení na váš problém.


Jak rozpoznat kožní nemoc?

Každá kožní nemoc je samozřejmě jiná a má vlastní průběh. Jelikož však jde vždy o onemocnění kůže, jedno mají společné – způsobují změny na kůži. Ty se mohou projevovat pupínky, puchýři, zarudnutím, svraštěním atd.

  • Kožní nemoci mohou mít bakteriální původ (tzv. bakteriální onemocnění kůže). V takovém případě se nejčastěji jedná o hnisavá onemocnění kůže. Nejčastější jsou streptokokové a stafylokokové infekce.
  • Onemocnění kůže mohou být i virového původu. Herpes virus patří mezi nejrozšířenější viry napadající kůži.
  • Dále mohou kůži potrápit i tzv. neinfekční záněty, mezi které patří popáleniny, kontaktní dermatitidy (změny na kůži způsobené stykem s chemikálií) a alergie.


Nejčastější nemoci kůže

Kožní nemoci patří mezi ty nejrozšířenější a existuje jich opravdu obrovské množství. Příčin vzniku kožního onemocnění je ještě mnohonásobně víc a někdy ani není v silách doktorů je odhalit. Pokud máte pochybnosti o tom, jaká nemoc vás postihla, vždy se obraťte na svého lékaře.


Existují ale nemoci, které jsou velmi lehce rozpoznatelné a notoricky známé. V takovém případě vám může pomoci běžná léčba z lékárny. K jejich léčbě se používají krémy, masti, kapky ale i šampóny.


Mezi nejčastější kožní nemoci patří opar. Jen málokdo z nás s tímto se s tímto nepříjemným společníkem nikdy nesetkal. Tzv. herpes patří i mezi nejrozšířenější infekce vůbec. Většina z nás se s ním setkala v okolí úst. Vyskytovat se může ale i jinde, např. pasový opar, genitální opar. Zatímco u pásového a genitálního oparu je potřeba součinnost lékaře, opar rtů si můžeme vyléčit sami některým z preparátů dostupných v lékárně. Existuje celá řada mastí na opary.


Mnoho z nás trápí také lupy. I když u většiny jde spíše o estetický problém, nemoc může mít i horší průběh, který se projevuje zarudnutím kůže. Objevit se může dokonce i krev. V takovém případě je dobré sáhnout po protimikrobiálním šampónu. Ten nejen zmírňuje svědění a zklidňuje pokožku, ale také ji posiluje a tím pomáhá předcházet vzniku dalšího problému.


Ekzém je zánětlivé onemocnění, kdy kůže zánětem reaguje na přítomnost nebo působení dráždivé látky. Projevuje se zarudnutím a tvorbou pupínků. Přestože existuje mnoho druhů ekzémů, mezi ty nejčastější patří zmiňovaná kontaktní dermatitida. V takovém případě je potřeba podávat zklidňující a regenerační krémy. Velmi oblíbené jsou konopné krémy.


Prevence kožních onemocnění

Tak jako u všech nemocí, tak i u těch kožních je nejdůležitější předcházet jejich vzniku. Držet byste se měli těchto zásad: jíst zdravou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, mezi své aktivity zařadit pravidelný pohyb, pít dostatečné množství vody, dodržovat hygienu a o pokožku pečovat a vyhnout se stresu a nadměrnému pití alkoholu a kouření. Pokud také víte o věcech, které vás dráždí a vyvolávají vám kožní problémy, zkuste se jim maximálně vyhnout.


Nenechte si otravovat život kožními nemocemi a řešte je zavčasu. Když už nepomůže prevence, je důležité podchytit průběh nemoci na jejím začátku a několikanásobně tak zkrátit její trvání.

KP
Foto: iStock
7. 2. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků