Krása

Levandulová medicína

Sbírání lístečků

Levandule je kráska s nezaměnitelnou svěží vůní. Díky svým jemným voňavým tónům si získala srdce bylinkářů i milovníků květin. Pro léčebné účinky ji používají nejen lékárníci, ale i aromaterapeuti.

Fialová dulenka

Dulenka, jak ji nazývaly naše babičky, má ráda sluníčko, proto se jí daří ve francouzské Provence, která je svými levandulovými políčky známá po celém světě. Daří se jí však i v jiných částech světa, například v Bulharsku!

Už v antickém Římě byly levandulové květy přidávány do horkých koupelí pro uklidnění rozbouřených smyslů. Levandulové květy byly přidávány i do šatníků, aby provoněly čerstvě vyprané prádlo a ochránily jej před šatními moly, které nemají levandulové aroma příliš rádi. Ve světě parfémů patří levandule ke složkám těch nejkrásnějších vůní a naše babičky ji používaly i jako přírodní osvěžovače vzduchu.

Levandulová léčba

Levandulové léčivé čaje mají relaxační a zklidňující účinky a pomáhají v boji s nespavostí, bolestmi hlavy, úzkostlivostí, stresem i depresemi. Proto mají levanduli v oblibě především praktici aromaterapeutické léčby, ale i maséři, kteří ji používají na uvolňování ztuhlých či bolavých svalů.

Léčivé látky obsažené v levanduli ochraňují pokožku před rozmnožením škodlivých bakterií a virů, proto se levandulový olej používá pro ošetření problematické pleti jako je akné nebo atopické ekzémy a lupénky.

Levandule v kosmetickém světě

Díky svým pozitivním účinkům se levandule stala také důležitou přísadou tělových a pleťových krémů. Esenciální levandulový olej totiž přirozeně ochraňuje pleť a kůži, o čemž se přesvědčil i francouzský vědec Rene – Maurice Gattefosse, který na léčivé účinky levandule přišel úplnou náhodou. Během svých pokusů si nešťastně popálil ruku a instinktivně ji ponořil do levandulového oleje. Popálenina nejenže přestala bolet, ale do pár dnů se zahojila bez jakýchkoli komplikací či hnisání! Na základě této zkušenosti se Gattefosse začal zabývat zkoumáním přírodních látek a mimoděk položil základy aromaterapie. Přidejte se také k jeho cestě za zdravím!

 

Zdroj: www.levandulum.cz
Foto: iStock
11. 3. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků