Nemusíte si kupovat to nejdražší jídlo, co potkáte, ale při výběru potravin se řiďte selským rozumem. Nekupujte úplně to nejlevnější. Investice do zdraví jsou totiž nenahraditelné, připomíná odborník na výživu z projektu Žij zdravě.
Je poctivé přiznat, že zdravější alternativy jednotlivých druhů potravin jsou ve většině případů dražší. Například šunkový salám stojí asi polovinu toho, co nejkvalitnější šunka, nízkotučný tvrdý sýr je dražší než tvrdý sýr plnotučný, mozzarela light bývá o pár korun dražší než mozzarela klasická. „Pokud se na stravování podíváme touto optikou, tak musíme dát kritikům za pravdu. Nacházíme však jedno velké ale, a to množství prázdné energie, kterou přijímáme v méně kvalitních a přitom levnějších potravinách,“ varuje nutriční specialista projektu Žij zdravě RNDr. Pavel Suchánek. Nižší cena je bohužel útokem na lidské zdraví. Nekvalitní potraviny se vyznačují několika základními vlastnostmi. Náhradou za bílkoviny jsou v nich použity mouka a tuk, kvalitnější máslo nebo sádlo pak suplují oleje. Místo vhodného kořenění je pro výrobce snazší a levnější produkt přesolit, tím získá na výraznosti.
Opravdu platí „Kdo šetří, má za tři“?
Každý zákazník by si měl vždy uvědomit, že nižší cena potraviny je vykoupena jejím horším složením a složky, které nahrazují chybějící živiny u kvalitní potraviny, nepřináší našemu zdraví nic pozitivního. Je tedy otázkou, zda opravdu ušetříme, pokud následně v lékárně zaplatíme několikanásobně více peněz na léky, které musíme užívat, aby alespoň zčásti omezily následky konzumace méně kvalitních a levnějších potravin. „Z průmyslově rozvinutých zemí víme, že ti, kteří konzumují kvalitní potraviny, jsou v průměru štíhlejší i výrazně zdravější a utratí za léky výrazně méně, než lidé, kteří vydají za potraviny méně peněz, a upřednostňuji potraviny levné, tedy mnohdy méně kvalitní,“ doplňuje Pavel Suchánek.
Zdravé tipy
- Kupujte méně potravin, ale o to kvalitnější, soustřeďte svou pozornost zejména na maso a masné výrobky. To samé platí pro mléko, mléčné výrobky a cereálie. Kvalitnější neznamená jen potraviny zahraniční, případně BIO!
- Pokud kupujete zeleninu, tak tu vypěstovanou u nás, nikoliv převážnou přes půl Evropy nebo z druhého konce světa. Farmářské trhy by vám mohly výrazně pomoci. Nakoupíte zde nejen zeleninu a ovoce, ale i kvalitní drůbeží, hovězí a rybí maso. Vraťte se k potravinám, které se pěstují u nás. Mrkev, brambory, jablka nebo ředkvičky vám pomohou doplnit potřebné vitamíny a v sezoně jsou opravdu levné.
- Neutrácejte bez rozmyslu za balené vody nebo slazené limonády. Opravdu vám nestačí voda z kohoutku a nápoj s ovocnou šťávou?
- Při nákupu potravin používejte selský rozum a možná neušetříte ihned a na místě, ale zcela jistě ušetříte z hlediska dlouhodobého, zejména za návštěvy u lékaře a množství léků, které byste museli užívat a hlavně zaplatit. Šetřete, ale ne na kvalitě potravin, které jíte, vyplatí se to.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
12. 8. 2013