O lymfomasáži jsme si povídali s Evou Ištvánkovou, vedoucí fyzioterapeutkou Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu v Praze.
Nejprve však dovolte malé vysvětlení: lymfomasáž (odborně správně řečeno lymfodrenáž) aktivuje průchod lymfy a uvolňuje lymfatické cévy, které odvádějí odpadní látky z tělesných tkání. Tok lymfy v mízních cévách a uzlinách je jednosměrný a proudění lymfy napomáhají stahy mízovodů, tlak svalstva a podkožního vaziva při pohybu. A totéž platí i opačně: málo pohybu, jednostranná zátěž, ochablé svalstvo a podkožní tkáň jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek neboli toxinů ve tkáních a kloubech. Ovšem k zatížení lymfatického systému může dojít i po úrazu, operaci, při infekčních chorobách a podobně. Výsledek? Mezi časté projevy patří pocit těžkých a oteklých nohou, únava, snížená imunita… A právě tyto příznaky dokáže odstranit lymfodrenáž.
Jedná se o velmi jemnou techniku, která napomáhá transportu lymfy z periferie k centru, kdy příliš velkým tlakem se lymfatické cesty utlačují a transport lymfy je ztížený nebo není vůbec možný. Lymfodrenáž se doporučuje spíše u poruch metabolismu měkkých tkání, které se mohou projevovat například otokem.
Manuální je náročnější a řeší spíše lokální problémy, navíc lidská ruka dokáže respektovat specifika určitého místa. Přístrojová lymfodrenáž probíhá podle určitého předem naprogramovaného schématu na kartě přístroje, respektuje všechna pravidla a potřeby, ale určitému místu se nedokáže tak specificky věnovat.
Určitě. Je však třeba dodržet dostatečný pitný režim, protože při lymfodrenáži se vylučuje nejen voda a toxické látky, ale i minerály a další složky pro tělo potřebné. Zvyšuje se tedy vylučování moči, často i bezprostředně po aplikaci. Nepomůže vám jedna drenáž, obvykle se jedna série skládá z deseti procedur. V případě potřeby je možné sérii zopakovat po dvou až třech měsících.
Manuální lymfodrenáž smí provádět terapeut, který absolvoval akreditovaný kurz garantovaný Lymfologickou společností, kdežto přístrojovou lymfodrenáž může provádět jím zaškolený personál.
Při celulitidě, u křečových žil, po trombózách žil dolních končetin, při chronické žilní nedostatečnosti, při syndromu těžkých nohou a únavě končetin. Uplatní se také při předoperační přípravě, pooperační péči a v rehabilitaci poúrazových stavů.
Lymfodrenáž nepomůže při onemocněních srdce, jater a ledvin, které způsobují otoky, neměla by být aplikovaná při všech akutních stavech: virových, bakteriálních, při nachlazeních, zvýšené teplotě, průjmech… Absolutní kontraindikací jsou akutní zánět žil, srdeční a plicní nedostatečnost. A při jakémkoli onemocnění srdce, plic, jater a ledvin musíte svůj zdravotní stav konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Připravila: redakce
Foto: iStock
2. 5. 2019
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...