zapomenuté heslo

Před pneumokoky je dobré se chránit

Před pneumokoky je dobré se chránit
Nemoci způsobené bakterií nazývanou Stretococcus pneumoniae probíhají obvykle mírně, ale mohou způsobit i závažné život ohrožující stavy. Děti do 2 let věku, osoby starší 65 let, osoby se srdečními, plicními chorobami, s cukrovkou, osoby s onemocněním jater, alkoholici, osoby se sníženou imunitou a kuřáci patří mezi ty, kteří jsou ve zvýšeném riziku pro závažný průběh končící často i úmrtím.

Pneumokoková onemocnění se projevují různým způsobem, záleží na části lidského těla, kterou pneumokoky infikují. Nejčastěji pneumokoky napadají plíce, způsobují „zápal plic“, který se projevuje horečkou a třesavkou, kašlem, rychlým a obtížným dýcháním a bolestí na hrudi. Pokud pneumokoky napadnou mozek, způsobí jeho zánět, onemocnění se nazývá zánět mozkových blan a projevuje se ztuhlostí šíje, horečkou, bolestí hlavy a světloplachostí. Poslední, avšak neméně závažné onemocnění, způsobené touto bakterií je tzv. otrava krve. Toto onemocnění se projevuje horečkou, zimnicí a sníženou bdělostí. V tomto případě je mikrob přítomný v krvi. Pneumokoky také způsobují zhruba polovinu zánětů středního ucha. 

Pneumokoky se šíří z člověka na člověka kapénkami při kýchání a kašlání. Děti mohou mít bakterii v nose a krku a šířit ji dále, aniž by samy byly nemocné.
Naštěstí jde onemocnění léčitelná antibiotiky, ale bohužel v současné době se celosvětově rozšiřuje rezistence k antibiotikům, snižuje se tak počet antibiotik, která mohou být použita k léčbě závažných pneumokokových onemocnění, a to se stává velmi závažným zdravotnickým problémem. Očkování proti pneumokokům představuje tak důležitý prostředek k zajištění ochrany lidí ve vysokém riziku závažných sekundárních komplikací a úmrtí.

Účinné očkování

V ČR jsou k dispozici 2 typy vakcín od různých výrobců, vhodné k očkování dětí i dospělých.

Očkování proti pneumokokovým nákazám se podle vyhlášky o očkování například z důvodu vysokého rizika onemocnění provádí u osob umístěných v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a v domovech pro seniory.
Vzhledem k tomu, že chřipková infekce významně zvyšuje náchylnost organismu k onemocnění pneumokoky, odborná lékařská veřejnost doporučuje výše popsaným osobám ve zvýšeném riziku onemocnění, očkovat se současně proti oběma nákazám. Nejlepší je obrátit se přímo na vašeho praktického lékaře.

Text: Jana Prattingerová, Krajská hygienická stanice Libereckého kraje

Foto: iStock
12.12.2012hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat

DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook